تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - توقف ۳۷ روزه تسهیلات دهی در بانک ها
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 27 فروردین 1390

با آن که بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی سال ۹۰ در تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته به شبکه بانکی ابلاغ شده با این حال این بسته هنوز فرصت اجرا شدن نیافته است. براساس آخرین ماده بسته سیاستی یعنی ماده ۲۴، این بسته ۱۵ روز پس از ابلاغ باید در شبکه بانکی اجرا شود با این حال این بسته با گذشت ۱۳ روز از اتمام مهلت اجرا، هنوز به شعب بانک ها ابلاغ نشده است.


گویا بانکداران و به ویژه بانک های خصوصی به دنبال تعیین تکلیف نهایی بسته سیاستی سال ۹۰ هستند و به همین دلیل از ابلاغ آن به شعب خود امتناع کرده اند. همین موضوع باعث سرگردانی متقاضیان تسهیلات شده است به طوری که افراد هر زمان که برای دریافت تسهیلات به شعب بانک ها مراجعه می کنند مدیران شعب در واکنش به آنها، اردیبهشت ماه سال جاری را به عنوان زمان آغاز وام دهی وعده می دهند. این وعده در حالی از سوی مدیران بانکی مطرح می شود که بیش از چند روز به پایان فروردین باقی نمانده و معلوم هم نیست بسته سیاستی نظارتی سال ۹۰ با شبکه بانکی ابلاغ شود.


تا پیش از این بانک ها زمان دریافت تسهیلات جدید را ۱۵ فروردین اعلام می کردند با این حال این وعده تحقق نیافت و به اردیبهشت ماه موکول شد که البته تحقق آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.


البته به نظر می رسد به این زودی ها این بسته فرصت اجرا نیابد زیرا در هفته گذشته بانک های خصوصی طی نامه ای به محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی خواهان بازنگری در بسته سیاستی سال ۹۰ شدند. با این حال هنوز پاسخی از سوی بهمنی به این نامه داده نشده است.


از سوی دیگر بانک های خصوصی امید دارند تا بسته به دلیل ورود یکی از چهره های بانفوذ در دولت به این ماجرا مورد بازنگری مجدد قرار گیرد.


با این حال آنچه که در این شرایط مورد توجه است فرایند تسهیلات دهی بانک هاست که از هفته آخر سال گذشته متوقف شده و این روند همچنان ادامه دارد. در این گیرودار بانک ها در حال رسیدگی به پرونده های درخواست تسهیلاتی هستند که مربوط به سال گذشته است. یعنی بانک ها در سال جدید به پرداخت تسهیلاتی مبادرت کرده اند که درخواست آنها در سال گذشته به بانک ها ارایه شده بود.


بنابراین تا بانک مرکزی و بانک های معترض به اشتراک نظر در این زمینه دست نیابند توقف پرداخت تسهیلات همچنان داغ ترین بحث این روزهای شبکه بانکی خواهد بود در حالی که یکی از اهداف کاهش نرخ سود بانکی در بسته سیاستی نظارتی سال ۹۰ حمایت از بخش های تولیدی بوده است با این حال به نظر می رسد تاکنون این هدف تحقق نیافته زیرا بانک ها پرداخت تسهیلات با سودی که شورای پول و اعتبار تدوین کرده را به صرفه نمی دانند و به همین دلیل هم بود که نامه اعتراضی خود را به بانک مرکزی روانه کردند و تا حصول نتیجه مطلوب هم از پرداخت تسهیلات امتناع خواهند کرد. 
    

   یادداشت : خبر آنلاین (www.khabaronline.ir)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس