تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - بهمنی:یک ریال معادل یک دلار می شود
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 22 فروردین 1390


به گزارش ایرنا، محمود بهمنی شامگاه یکشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت که این روال درباره ارز نیز از سوی بانک مرکزی ادامه می یابد تا همسو با قیمت های جهانی، مدیریت شناور شده در این بازار را نیز اعمال کند.
حذف ۴ صفر فقط برای تسهیل مبادلات

رییس کل بانک مرکزی در ادامه درباره حذف ۴ صفر از پول ملی کشور نیز گفت: برخی چنین تصور می کنند که حذف صفرهای پول سبب کاهش ارزش پول ملی می شود، در حالی که نه تنها دخالتی در این زمینه ندارد بلکه سبب کاهش تورم هم می گردد.

وی با بیان اینکه حذف ۴ صفر فقط برای تسهیل در مبادلات مالی است ، افزود: تحقق اجرای این برنامه در یک دوره زمانی یک یا دوساله انجام می شود.

به گفته وی، با اجرایی شدن این برنامه، پول جدید به تدریج به جامعه تزریق می شود تا بعد از آشنایی مردم با آن، بطور کلی پول جدید جایگزین شود.

بهمنی ادامه داد، در این صورت یک ریال جدید (که برابر ۱۰ هزار ریال کنونی است) از نظر ارزشی با یک دلار برابر می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه ریال واحد پول کشور است و تغییری نمی کند، با تحقق این برنامه، واحد پول خرد بعد از ریال همانند سال های گذشته دینار خواهد بود که در این صورت یک ریال برابر با ۱۰۰ دینار خواهد شد.


صندوق ذخیره ارزی وجود ندارد

رییس کل بانک مرکزی همچنین درباره رقم صندوق ذخیره ارزی گفت: از اول فروردین سال گذشته که صندوق توسعه ملی شکل گرفت ۲۰ درصد درآمد نفت به طور مستقیم به این صندوق واریز و عملا صندوق ذخیره ارزی خود به خود به این صندوق تبدیل شد.

وی یادآور شد: در حساب ذخیره ارزی مازاد ۶۵ دلار در هر بشکه واریز می شد اما از زمانی که صندوق توسعه ملی شکل گرفت ۲۰ درصد درآمد به آن واریز که در سال گذشته نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار در این صندوق جمع آوری شد.


کاهش نرخ سود بانکی تاثیری بر افزایش اجاره بها ندارد

بهمنی در ادامه درباره افرادی که مدعی اثرگذار بودن کاهش نرخ سود بانکی بر افزایش اجاره بها هستند به نظرات برخی کارشناسان در سال گذشته درباره نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: سال گذشته همه کارشناسان به اتفاق می گفتند که از تولید، صنعت و کشاورزی باید حمایت کنید و نرخ سود تسهیلات بانکی را کاهش دهید.

وی ادامه داد: این پیشنهادات در حالی مطرح می شد که سال گذشته برخی بانکها و موسسه های مالی اعتباری تا ۲۸ درصد هم سود دریافت می کردند از این رو سود ۱۴ تا ۱۷ درصد تعیین شد.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: اکنون همان افرادی که سال گذشته به ما می گفتند چرا نرخ سود بانکی را کاهش نمی دهید ، منتقد شده و می گویند چرا نرخ سود بانکی را پایین آوردید.

بهمنی افزود: ای کاش گروه دیگری از کاهش سود بانکی انتقاد می کردند نه همان افرادی که سال گذشته بر کاهش سود بانکی تاکید می ورزیدند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون که نرخ سود تسهیلات بانکی کاهش یافته و به کمک تولید و صنعت آمده است تا قیمت تمام شده کاهش یابد، ما باید بتوانیم حداقل قیمت تمام شده را کم کنیم تا بتوانیم جلوی واردات را بگیریم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: براین اساس نرخ سود سپرده های بلند مدت از ۱۷ درصد به ۱۵ درصد کاهش داده شد.

وی با تاکید بر اینکه در بانکداری اسلامی بانکها فقط حق گرفتن حق الوکاله یا همان کارمزد را دارند، افزود: باید بقیه سود به سپرده گذار پرداخت شود نه آنکه از آن بانک شود.

بهمنی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود بانکی هیچ ارتباطی با بحث میزان اجاره خانه ندارد، تصریح کرد: در بحث اجاره خانه به ازای هر یک میلیون تومان، ۳۰هزار تومان حساب می شود. سال گذشته نیز سود بانکی کاهش یافت و در این مساله دخالتی نداشت اکنون نیز کاهش دو درصدی سود بانکی تاثیری بر افزایش اجاره بها ندارد.


بسته سیاستی بانک مرکزی ۲۸ اسفند ابلاغ شد

رییس کل بانک مرکزی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره ابلاغ بسته سیاستی بانک مرکزی که برخی رسانه ها مدعی ابلاغ نشدن آن هستند نیز گفت: این بسته ۲۸ اسفند سال گذشته بلافاصله بعد از تصمیم های اخذ شده درباره آن به بانکها ابلاغ شد.

وی یادآورشد که بسته سیاستی بانک مرکزی ابلاغ شده و قرار است ۱۵ روز بعد از ابلاغ، بانکها آن را عملیاتی کنند و از این پس بانکها باید بدون هیچ کم و کاستی آن را اجرایی نمایند.


افزایش تعداد بانکها در یکسال گذشته

رییس کل بانک مرکزی در ادامه درباره افزایش شمار بانک ها طی سال گذشته نیز گفت: برخی تصور می کنند که تعداد بانکها افزایش یافته است در حالی که اینگونه نیست زیرا افزایش بانکها به دلیل تغییر اسم بانکها بوده است که تبدیل وضعیت شده اند.

بهمنی افزود: برخی بانکها مانند بانک گردشگری، تات و دی جدید هستند. البته چند هزار خانواده شهید سهامدار بانک دی هستند.

به گفته وی، سایر بانکهایی که سال گذشته فعالیت خود را آغاز کردند در واقع همان موسسه های اعتباری مالی بودند که به بانک تبدیل شدند.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه جلوی پذیرش تقاضای بانک جدید گرفته شده است، افزود: براساس تصمیم جدید، متقاضیان بانک ابتدا باید با اخذ مجوز موسسه مالی و اعتباری فعالیت خود را شروع کرده و بعد از سه سال فعالیت، در صورت عملکرد مثبت به آنها مجوز بانک داده می شود.


سال ۹۰، سال افزایش کیفیت سیستم بانکی

بهمنی با تاکید بر اینکه از افزایش شعب موسسه های مالی اعتباری جلوگیری خواهد شد، تصریح کرد: امسال به عنوان سال افزایش کیفیت سیستم بانکی نامگذاری شده است. 
    
 
   گزارش : خبرگزارى جمهورى اسلامی (ایرنا) (www.irna.ir)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس