تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - تأثیرات حذف ۴ صفر از واحد پول ملی از زبان رئیس كمیسیون ویژه مجلس
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

 

رئیس كمیسیون ویژه بررسی طرح تحول در مجلس با بیان اینكه واحد پول ملی ما قابل استفاده نیست و نه "یك ریال " كاربردی دارد و نه "۱۰ ریال "، گفت كه حذف چند صفر از پول ملی نه راهكاری برای مبارزه با تورم است و نه موجب افزایش تورم می شود.


حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران و رئیس كمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی دولت در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به پروژه جدید بانك مركزی در حذف ۳ یا ۴ صفر از واحد پول ملی كشور، اظهار داشت: بنده این پیشنهاد را حدود سال ۱۳۸۴ برای اصلاح پول ملی كشور دادم كه خوشبختانه مورد استقبال بانك مركزی قرار گرفت و روی آن مطالعه و كار كردند.


واحد پولی كشور ما نیازمند اصلاح است


وی افزود: پیشنهاد بنده یك پیشنهاد جامع بود كه اولاً كارت اعتباری بین مردم منتشر شود تا مردم بیشترین مبادلات خودشان را از طریق كارت اعتباری انجام دهند كه در این صورت شاید نزدیك به ۸۰ تا ۹۰ درصد نیاز به نقدینگی در كشور برطرف می شود و می ماند حدود ۲۰ درصد نیاز به نقدینگی كه نیاز مردم به پول خرد دم دست است كه این پول نیازمند اصلاح است.


هم اكنون واحد پول ملی ما قابل استفاده نیست و نه "یك ریال " كاربردی دارد و نه "۱۰ ریال "


این نماینده اقتصاددان مجلس در ادامه یادآور شد: در حال حاضر واحد پول ملی ما قابل استفاده نیست و نه "یك ریال " كاربردی دارد و نه "۱۰ ریال " و نه "۱۰۰ ریال " و این موضوع نشان دهنده اضافی بودن این صفرهاست كه از لحاظ روانی بازتاب منفی نیز بین مردم در مقایسه پول داخلی با پول خارجی دارد.


واحد پولی ملی باید در مبادلات معنا داشته باشد


وی با بیان اینكه اصلاح واحد پولی موجب برطرف شدن این ناراحتی روانی می شود، گفت: واحد پولی ملی ما باید واحدی باشد كه در مبادلات معنا داشته باشد كه این اتفاق به نظر بنده با حذف ۳ یا ۴ صفر می افتد.


باید مطالعه دقیق تری درباره حذف چند صفر از پول ملی انجام شود


حجت الاسلام مصباحی مقدم بر همین اساس یادآور شد: باید مطالعه دقیق تری در رابطه با حذف چند صفر از واحد پولی كشور انجام شود و اگر مقصود عنوان واحد پولی باشد، بنده معتقدم كه این امر باید با حذف ۴ صفر از واحد پولی صورت می گیرد؛ یعنی "ریال " را به "تومان " تبدیل كنیم یا چیز دیگری، چرا كه در زبان كشور ما نیز "ریال " خیلی كاربردی ندارد و مردم در محاوراتشان از "تومان " استفاده می كنند.


هم اكنون در پول ملی كشور ما "یك تومان " نیز معنا ندارد


وی ادامه داد: هم اكنون در پول ملی كشور ما "یك تومان " نیز معنا ندارد و اگر این "یك تومان " جایگزین ۱۰۰۰ ریال یا ۱۰۰۰۰ریال شود، معنا می یابد و آن "یك تومان " در این صورت قابل استفاده است؛ به عنوان مثال ما می توانیم "یك تومان " كرایه تاكسی دهیم كه قابل قبول و در مبادلات نیز مورد نیاز است.


رئیس كمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی دولت در مجلس در بخش دیگری از این گفت وگو ضمن اعلام موافقت با حذف چند صفر از پول ملی كشورمان، تصریح كرد: بنده معتقدم این كار باید انجام شود چرا كه در حال حاضر نیز در محاسبات، حسابداری ها، حسابرسی ها و یا در نگارش جداول بودجه، این ارقام و صفرهای اضافی را شاهدیم و دائماً نیز ۳ صفر را حذف می كنند به معنای اینكه اعداد نوشته شده به هزار ریال و یا حتی میلیون ریال است، از این رو مشخص است كه این صفرها اضافی است و باید اصلاحی در واحد پول ملی صورت گیرد كه اثر مثبتی هم دارد.


حذف چند صفر از واحد پول ملی راهكاری برای مبارزه با تورم نیست و موجب افزایش تورم نیز نمی شود


وی همچنین گفت: اما باید گفت كه حذف چند صفر از واحد پول ملی، نه راهكاری برای مبارزه با تورم است نه این كار موجب ایجاد و یا افزایش تورم می شود.


این نماینده مجلس با بیان اینكه مبارزه با تورم راهكارهای دیگری دارد، متذكر شد: بنده پیشنهاد دادم ابتدا صفرهای اضافی را كم رنگ تر از سمت راست در اسكناس های كشور بزنیم و یك ممیز قرار دهیم و صفرهایی را كه می خواهیم نگه داریم، درشت تر در اسكناس ها منظور كنیم و اگر ظرف یكی دو سال این پول جریان یابد، مردم خودشان متوجه می شوند كه این صفرها اضافی است و باید حذف شود و هیچ اثر روانی منفی هم روی رفتار آنها نخواهد داشت.


با حذف چند صفر از پول ملی، واحد پولی می تواند تغییر نكند


حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در بخش پایانی گفت وگوی خود با فارس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه آیا واحد پول ملی كشور در صورت حذف چند صفر تغییر می كند یا خیر، گفت: نه، واحد پولی كشور می تواند "تومان " باشد یا همان "ریال " باقی بماند، فقط این "ریال "، "ریال " جدید می شود یا "تومان " جدید می شود.


این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس در خاتمه گفت: با حذف چند صفر از پول ملی "یك ریال " همان قدرت خرید ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ ریال فعلی را خواهد داشت. 
    
 
 


   گزارش : خبرگزارى فارس (www.farsnews.com)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس