تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - نشست خبری رئیس کل بانک مرکزی با اصحاب رسانه برگزار شد
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 17 فروردین 1390

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،جناب آقای دکتر بهمنی ، رییس کل بانک مرکزی روز سه شنبه مورخ 16/1/90 طی نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک سال جدید به ارائه توضیحاتی در خصوص عملکرد بانک مرکزی در سال 89 و برنامه ها و تصمیمات این بانک در سال جاری پرداخت و افزود :  در هیچ دوره ای از تاریخ بانک مرکزی خدماتی که هم اکنون در زمینه های پولی ، بانکی و اقتصادی ارائه می شود ،صورت نگرفته است که در این میان می بایست به انجام اقدامات مهمی چون: اجرا نمودن طرح هدفمند سازی یارانه ها ،  کنترل و کاهش تورم از نرخ 29.5 درصد  به 12.4 درصد در سال 89 و تثبیت آن پس از اجرای هدفمند سازی یارانه ها ، کنترل بازار طلای داخلی و اضافه نمودن چندین میلیارد دلار به ذخائر ارزی کشور، ساماندهی صرافی ها و همچنین مؤسسات اعتبارغیر بانکی که قریب به 30 سال بدون مجوز قانونی فعالیت می کردند ، حذف چهار صفر از پول ملی ، اجرای بسته سیاستی – نظارتی بانک مرکزی در سال 90 ، پرداخت بدهی های خارجی و....اشاره نمود .
  ایشان در ادامه با تأكید بر مطلوب بودن نرخ تورم در تاریخ یاد شده افزود : در پایان بهمن سال 89  این نرخ 11.6 درصد و درپایان سال 89 ، 12.4 درصد اعلام  شد. وی با تأكید بر اینكه کنترل و تثبیت تورم نتیجه كاهش آثار روانی افزایش قیمت‌ها بعد از اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه ها بود، تصریح كرد: با وجود تزریق نقدینگی به جامعه ، نرخ نقدینگی در پایان بهمن سال 88 ،  21.6 درصد برآورد شد در حالی كه این رقم در پایان سال 87، 23.9 درصد برآورد شده بود.
   وی  سپس به وضعیت بازار ارز و خنثی نمودن دو بار یورش ارزی در سال 89  از طریق ورود ذخایر ارزی به صورت نقدی در بازار اشاره نمود. یورش هایی که می توانست موجب افزایش قیمت دلار و سایر ارزها و به تبع افزایش قیمت کالاها گردد .
   ایشان با اشاره به وضعیت طلا در كشور گفت: هم اکنون با کنترل بازار داخلی طلا چندین میلیارد دلار به ذخایر ارزی کشور اضافه شده است.   ایشان در ادامه با توضیحاتی پیرامون مدیریت سبد ارزی در كشور افزود : بانك مركزی هر زمان كه خطری متوجه بازار طلا و ارز شده ، بلافاصله وارد عمل گردیده که عرضه شمش طلا برای اولین بار در سال گذشته مؤید این نكته است.
   رییس کل بانک مرکزی در خصوص ساماندهی صرافی ها و مؤسسات اعتباری در سال 89 اظهار داشت : طی ساماندهی صورت گرفته، هم اکنون از تعداد 1700 تعاونی اعتباری بدون مجوز، فقط 14 تعاونی توانستند مجوز دریافت کنند و مابقی تعطیل شدند . وی درادامه از اتمام ساماندهی صرافی‌ها تا پایان فروردین ماه جاری خبرداد و گفت: علاوه بر صرافی‌ها این بانک در نظر دارد برای همیشه پرونده صندوق‌های قرض‌الحسنه غیر مجاز را نیز ببندد.
   ایشان با اشاره به ایجاد یک میلیون و ششصد هزار شغل در سال گذشته ضمن استفاده ازمنابع شبكه بانكی وبا تاکید به فرمان مقام معظم رهبری در خصوص جهاد اقتصادی در سال 90 گفت:  فرد فرد ما و آحاد مردم عزیزمان باید با همدلی ، محبت ، دوستی و وحدت در جهت تحقق این مهم بکوشیم و در واقع جهاد اقتصادی آن روی سکه همت مضاعف، کار مضاعف است و حال که در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم از سوی کشورهای اروپایی و امریکایی هستیم می بایست با سلاح جهاد اقتصادی با جنگ اقتصادی مبارزه کنیم.
برنامه بانك مركزی برای حذف صفرها از پول ملی از دیگر خبرهای این نشست بود .در این رابطه جناب آقای دکتربهمنی گفت:بعداز هدفمندی یارانه‌ها و مشخص شدن آثارآن، بانك مركزی حذف صفرها را در دستور كار قرار خواهد داد و ظرف كمتراز6 ماه آینده برنامه نهایی به دولت فرستاده خواهد شد. وی تاکید نمود که این اقدام هیچگونه تاثیری بر تورم و افزایش نرخ آن نخواهد داشت .
 وی درخصوص بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی نیز اظهار داشت:مهمترین ویژگی بسته سال جاری ، كاهش نرخ سود عقود مبادله‌ای به 11 الی 14درصد و تعیین سقف 14 الی 17 درصدی برای عقود مشاركتی است واین بانک با تعیین سقف سود برای عقود مشاركتی،دریافت سود واقعی را مانعی در اجرای پروِژه ها نمی بیند .ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس