تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - رییس‌كل بانك مركزی: پروژه حذف 3 صفر از پول ملی كلید خورد
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 17 فروردین 1390در پی اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم حذف سه صفر از پول ملی، رییس كل بانك مركزی از آغاز پروژه حذف3 صفر از پول ملی و پیشنهاد اجرای آن در ماه های آینده خبر داد.

رییس كل بانك مركزی روز گذشته در نشست خبری خود با بیان اینكه بررسی های بانك مركزی نشاندهنده نتایج مثبت حذف 3صفر از پول ملی است، اظهار داشت: پیشنهاد اجرای این طرح طی ۶ ماه آینده به هیات دولت ارائه خواهد شد.

وی افزود: در صورت تصویب این طرح در هیات دولت و تایید شورای پول و اعتبار، بانك مركزی برای جمع آوری اسكناس های موجود و انتشار اسكناس های جدید وارد عمل خواهد شد.

بهمنی دلیل اجماع بانك مركزی بر ضرورت اجرای طرح حذف 3 صفر از پول ملی را وجود موانعی برای انتشار اسكناس های درشت تر عنوان كرد و حذف صفرها را بر نرخ تورم بی تاثیر دانست.

این در حالی است كه تجربه حذف صفرها از پول ملی در كشورهای مختلف نشان می دهد كه پیش نیاز اصلی اجرای این طرح، مهار تورم در سطح داخلی است چراكه هدف اصلی از اجرای طرح مزبور، تبدیل اسكناس های درشت به اسكناس های كوچك تر در جهت تسهیل معاملات و ثبت ساده تر اعداد و ارقام از دید حسابداری است. اما در صورت وجود تورم بالا، در عمل پس از چند سال، تضعیف پول ملی بانك مركزی را وادار به چاپ اسكناس های درشت تر می كند و در عمل زمینه بازگشت صفرهای حذف شده فراهم می شود.

از سوی دیگر تجربه حذف صفر از پول ملی در كشورهای مختلف نشان می دهد كه در كوتاه مدت پس از اجرای این طرح، افزایش قیمت ها و بروز تورم مقطعی امری اجتناب ناپذیر بوده است. به هر روی به نظر می رسد حذف سه صفر به گفته وزیر اقتصاد یا حذف3 صفر به گفته رییس كل بانك مركزی، در وهله نخست می تواند زمینه تقویت ظاهری پول ملی در مقابل سایر ارزها را فراهم كند.

كاهش تورم لازمه حذف سه صفر از پول ملی

اظهارات رییس كل بانك مركزی در حالی بیان شده است كه پیش از این رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفته بود: در مسائل اقتصادی باید بین عوامل واقعی و مسائل شكلی تمییز قائل شویم. تعداد صفرها در اقتصاد مساله واقعی و اصلی نیست، اگر با حذف صفرها مبارزه با تورم مد نظر است طبعا دلیل قوی این است، اما اگر حركت ضد تورم را دنبال كنیم و به یك مرحله قابل قبولی در ثبات قیمت ها برسیم در آن صورت حذف صفرها قابل قبول است.

رییس اتاق بازرگانی ایران با تاكید بر اینكه حذف سه صفر نشان دهنده واقعیت قدرت اقتصادی نیست، گفت: در اقتصاد ایران نیازمند اقدامات جدی در اقتصاد كلان هستیم، بنابراین باید مشكلاتی نظیر تورم مزمن ساختاری در چهار دهه گذشته، آثار درآمد نفتی در اقتصاد، كسری بودجه آشكار و پنهان دولت و آثار سیاست های نامناسب ارزی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، اگر چنان شد آنگاه می توانیم با هر واحد پولی اقتصاد را اصلاح كنیم و اگر این موارد اصلاح نشود هر چند سال یك بار باید چند صفر را پاك كنیم.

نهاوندیان گفت: كم كردن صفرها فقط زندگی حسابداران را آرام تر می كند، اما اگر این توهم را داشته باشیم كه این اقدام جانشین اقدامات واقعی درباره تورم است، حذف سه صفر پرآسیب خواهد بود.


روزنامه دنیاى اقتصاد (www.donya e eqtesad.com)


ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس