تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - بسته بانک مرکزی در انتظار تائید رئیس جمهور
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 فروردین 1390
بسته سیاستی نظارتی سال ۹۰ نظام بانکی کشور برای ابلاغ به بانکها، در انتظار تائید رئیس جمهور است.

به گزارش خبرنگار مهر، بسته سیاستی نظارتی سال ۹۰ نظام بانکی کشور که در آخرین روزهای سال گذشته به تصویب اعضای شورای پول و اعتبار رسید، هنوز به نظام بانکی کشور ابلاغ نشده است.


بر این اساس مسئولان بانک مرکزی عنوان می کنند که کار بسته سیاستی نظارتی سال ۹۰ سیستم بانکی کشور در بانک مرکزی به اتمام رسیده و برای تائید نهایی به رئیس جمهور تقدیم شده است.

ابلاغ فوری

این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی اذعان می کنند که به محض دریافت بسته تائید شده سال ۹۰ توسط رئیس جمهور آن را برای اجرا به نظام بانکی کشور ابلاغ خواهند کرد.


محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی بر لازم الاجرا بودن بسته سال ۹۰ نظام بانکی کشور از ابتدای سال جاری تاکید کرده بود، اما بسته پس از گذشت ۱۴ روز از سال جاری هنوز به بانکها ابلاغ نشده است.


شورای پول و اعتبار به استناد ماده ۱۴ قانون پولی و بانکی کشور و ماده ۲۰ قانون عملیات بانکی بدون ربا، بسته سیاستی نظارتی شبکه بانکی کشور در سال ۹۰ را تصویب نموده است که برای اجرا باید به تائید رئیس جمهور برسد. بسته سیاستی نظارتی سال گذشته نظام بانکی بدون تغییر به تائید رئیس جمهور رسیده بود.


تعیین کف و سقف برای مشارکتی ها


امسال برای اولین بار برای عقود مشارکتی کف و سقف تعیین شده است، در عین حال وزیر اقتصاد از کاهش نرخ سود سپرده های نظام بانکی کشور در سال ۹۰ خبرداده است.


بانک مرکزی برای تدوین بسته سال ۹۰ حدود ۴ ماه جلسات مداوم کارشناسی را برگزار کرد که سرانجام ویرایش دهم بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی بررسی و تصویب نهایی شد.


بر این اساس، نرخ سود سپرده ها تا ۳ ماه شش درصد، ۳ تا ۹ ماه روی هشت درصد، بالای ۹ ماه و کمتر از یک سال روی ده درصد تعیین و سود سپرده های یک ساله ۱۲ و نیم درصد، ۲ ساله ۱۳ درصد، ۳ ساله ۱۳ و نیم درصد، ۴ ساله ۱۴ و سرانجام ۵ ساله به میزان ۱۵ درصد به صورت علی الحساب تصویب شد.


بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، سود مسکن مهر یک درصد کاهش پیدا کرده است و از ۱۲ درصد به ۱۱ درصد رسیده است، بقیه تولیدکنندگان و صنعت گران هم اگر بخواهند از بانکها تسهیلات دریافت کنند، اگر کمتر از ۲ سال زمان تسهیلات باشد، ۱۱ درصد و بیش از ۲ سال ۱۴ درصد و به صورت اقساطی مد نظر خواهد بود.


برای سود اوراق مشارکتی حداقل و حداکثر در نظر گرفته شده است، به این ترتیب سود این اوراق سقف باز نیست و بین ۱۴ تا ۱۷ درصد خواهد بود.


افزایش سقف تسهیلات مسکن از ۱۸ میلیون به ۲۰ میلیون تومان از دیگر تغییرات بسته پولی کشور است و تسهیلات مسکن مهر هم برای دوره احداث ۱۱ درصد و ۲۲ میلیون تومان تعیین شد.


در بخش اوراق مشارکت نیز بانکها آن را براساس ۳، ۴ و ۵ ساله به فروش می رسانند و پس از فروش، سودهای سه ماهه پرداخت می شود ولی اگر کسی در طول این مدت بخواهد اوراق خود را بفروشد، پس بدهد یا بازخرید کند، بانکها مجاز نیستند بخرند یا پس بگیرند بلکه خریدار باید به بورس، اوراق بهادار یا فرابورس مراجعه کند، به این ترتیب بانک ها ضمن این که اصل و سود را تضمین می کنند فقط در سررسید موظف به پرداخت این اصل و سود هستند.


خبرگزارى مهر (www.mehrnews.com)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس