تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - وزیر اقتصاد و امور دارایی : سه صفر از پول ملی درسال جاری حذف می شود
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درصورت فراهم شدن تمهیدات مورد نیاز، امسال سه صفر از پول ملی حذف می شود.

 

سید شمس الدین حسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، با اشاره به تصویب بسته سیاستی – نظارتی بانك مركزی در روزهای پایانی سال گذشته ، افزود: در این بسته اقداماتی در جهت ثبات، كاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در حوزه بانكی و پولی كشور پیش بینی شده كه بر همین اساس در سال جاری می توان بیشتر بر روی سیاست حذف سه صفر تمركز كرد .

وی اظهارداشت: مسئله ای كه دولت را برای اجرای این سیاست به تعمل وا داشته آن است كه ابتدا باید حداكثر ثبات و آرامش را در قیمت ها ایجاد و سپس سه صفر را از پول ملی حذف كرد تا به نتایجی ماندگار دست یافت.

میزان تسهیلات دهی بانك ها در سال جاری افزایش می یابد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت تسهیلات دهی بانك ها در سال جاری نیز گفت: افزایش تسهیلات دهی بانك ها در سال جاری امری طبیعی است و بانك ها به عنوان واسطه ای پولی در كشور منابع را تجهیز و سپس در قالب تسهیلات به جامعه ارایه می كنند.

حسینی تصریح كرد: هر چند بر اساس بسته سیاستی – نظارتی سال جاری میزان تسهیلات دهی بانك ها افزایش می یابد اما در تنظیم این بسته تلاش شده تا امكان بهره گیری از بازارهای موازی و مكمل مالی بیشتر شود.

وی ادامه داد: در بسته سیاستی نظارتی سال جاری سیاست گزاران تلاش كردند ارتباط بازار پول و سرمایه را تنگاتنگ كرده و نمونه بارز آن تصمیمی بود كه در حوزه اوراق مشاركت گرفته شده است.

حسینی اظهارداشت: بر همین اساس هر چند سیستم بانكی همانند گذشته در انتشار اوراق مشاركت فعال است و عرضه دسته اول آن را انجام می دهد اما باز خرید آن پیش از سررسید در بازار سرمایه انجام می شود كه این اقدامات روابط تكمیلی دیده شده در بسته سال جاری بانك مركزی است.

وزیر اقتصاد گفت: در سال جاری تلاش می شود بازار سرمایه در تجهیز مالی بنگاه ها و اقتصاد ایران نقش بیشتر و موثرتری داشته باشد همانطور كه در سال ۸۹ بازار فرا بورس به عنوان یكی از نهادهای بازار مالی به خوبی قابلیت ها ی خود را نشان داد و امروزه این امكان برای بازرگانان فراهم شده كه از نهادهای بازار سرمایه علاوه بر بانك ها استفاده كنند.

وی، سال جاری را با بنیان های اقتصادی محكم تر و عملكرد بالاتر در شاخص های مالی برای كشور دانست و افزود: كاهش هزینه تامین مالی در بخش بانكی و در نتیجه كاهش نرخ سود سپرده های بانكی یكی از سیاست های اصلی دولت در سال جاری است..

وزیر اقتصاد افزود: بر اساس تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود یك ساله سپرده گذاری در نظام بانكی، برای سال جدید از ۱۴ به ۵/۱۲درصد كاهش یافت و متناسب با آن، نرخ سود مابقی بخش ها هم تعدیل خواهد شد..

حسینی نرخ سود عقود مبادله ای بانكی برای سال جدید را بین ۱۱ تا ۱۳ درصد و عقود مشاركتی را، به صورت علی الحساب ۱۴ تا ۱۷ درصد اعلام كرد و افزود: البته سود واقعی آن پس از انجام فعالیت اقتصادی مورد نظر محاسبه خواهد شد.


خبرگزارى جمهورى اسلامی (ایرنا) (www.irna.ir)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس