تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - بهمنی درباره بسته سال۹۰ خبر داد: حداكثر سود تسهیلات مشاركتی ۱۷ درصد
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

رییس کل بانک مرکزی جزئیات بسته سیاستی ـ نظارتی بانك مركزی در سال۹۰ را تشریح كرد.

محمود بهمنی در گفت وگو با خبرنگار بانك و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تصویب بسته سیاستی ـ نظارتی سال ۹۰ بانك مركزی در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار در سال ۸۹ اظهار كرد: نرخ سود علی الحساب سپرده ها تا سه ماه معادل شش درصد، سه تا ۹ ماه روی هشت درصد، بالای ۹ ماه و کمتر از یک سال روی ۱۰ درصد تعیین شد.

حداكثر سود سپرده؛ ۱۵ درصد

وی ادامه داد: سود علی الحساب سپرده های یک ساله ۱۲.۵ درصد، دوساله ۱۳ درصد، سه ساله ۱۳.۵ درصد، چهارساله ۱۴ و پنج ساله به میزان ۱۵ درصد تصویب شد.

سود تسهیلات مسكن مهر؛ ۱۱ درصد

به گفته وی سود تسهیلات ساخت مسکن مهر یک درصد کاهش پیدا کرد و از ۱۲ درصد به ۱۱ درصد رسید و برای دوره احداث ۲۲ میلیون تومان تعیین شد.

افزایش یك میلون تومانی وام ازدواج

وی با اعلام افزایش مبلغ وام ازدواج گفت: براساس قولی که به مزدوجین داده بودیم، قرض الحسنه های ازدواج از مبلغ ۴ میلیون تومان برای هر زوج به ۵ میلیون تومان افزایش می یابد و این امر به زودی ابلاغ خواهد شد.

تسهیلات خودرو بی تغییر ماند

وی در زمینه خرید خودرو هم گفت: برای جایگزینی خودروهای فرسوده مبلغ۱۰ میلیون تومان تسهیلات خرید در نظر گرفته شده و برای خرید خودرو۷ میلیون تومان.

افزایش رقم وام های ضروری به چهار میلیون تومان

بهمنی با اشاره به تصویب برقراری تسهیلات جدیدی شامل هزینه تحصیل، درمان و موارد ضروری با مبلغ ۴ میلیون تومان گفت: این تسهیلات در قالب عقود مختلف علاوه بر مواردی که در قرض الحسنه پیش بینی شده بود، پرداخت می شود تا افراد مجبور نشوند عقود را دور بزنند.

سود تسهیلات عقود مبادله ای؛ ۱۱ تا ۱۴ درصد

وی درباره سود تسهیلات عقود مبادله ای گفت: اگر زمان بازپرداخت این تسهیلات کمتر از دو سال باشد، سود آن ۱۱ درصد و برای بیش از ۲ سال ۱۴ درصد است.

حداكثر سود تسهیلات مشاركتی؛ ۱۷ درصد

رییس کل بانک مرکزی از سقف گذاری برای سود عقود مشاركتی در ابتدای قرارداد در بسته سال ۹۰ خبر داد و گفت: سود این عقود باید بین ۱۴ تا ۱۷ درصد باشد، یعنی در ابتدای امضای قرارداد، پیش بینی سود مورد انتظار تا ۱۷ درصد در نظر گرفته شود و در پایان واریز تسهیلات، اگر سود واقعی بیش از پیش بینی باشد، ما به التفاوت از سوی تسهیلات گیرنده پرداخت خواهد شد.


به گفته وی اگر مشتریان قصد داشته باشند پیش از سررسید بدهی خود را بپردازند، بانک ها باید تا دست کم ۹۰ درصد سود مستتر در اقساط زودپرداخت را به آنان عودت بدهند.

فروش اوراق مشاركت در فرابورس

وی درباره تغییراتی كه در زمینه اوراق مشارکت به وجود آمده گفت: بانک ها این عقود را سه تا پنج ساله به فروش می رسانند و پس از فروش، سودها به صورت سه ماهه پرداخت می شود.


وی ادامه داد: در صورتی كه كسی بخواهد پیش از موعد اقدام به فروش اوراق خود كند، بانک ها مجاز به خرید یا پس گرفتن نیستند بلکه خریدار باید به بورس یا فرابورس مراجعه کند.


به گفته بهمنی به این ترتیب بانک ها ضمن این که اصل و سود را تضمین می کنند فقط در سررسید موظف به پرداخت این اصل و سود هستند.

منابع قرض الحسنه فقط به مصرف قرض الحسنه برسند

سخنگوی شورای پول و اعتبار درباره منابع و مصارف قرض الحسنه بانك ها اظهار كرد: بانك ها باید منابع قرض الحسنه ای را که دریافت می کنند به مصرف قرض الحسنه برسانند و به همین دلیل از بانک های دولتی خواسته ایم که حسابهایشان را تفکیک و حتی از باجه های مخصوصی برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه استفاده کنند. بانک های خصوصی هم باید در مدت۳ ماه، صندوق های قرض الحسنه مستقل از داخل بانک تشکیل بدهند.

محدودیت تسهیلات بانك ها

رییس کل بانک مرکزی میزان اعطای تسهیلات بانک ها به واحدهای تولیدی را تا ۱۵ درصد میزان سرمایه پایه ذکر کرد و گفت: این میزان برای واحدهای خدماتی ۵ درصد سرمایه پایه است و اگر بیش از این بخواهند تسهیلات بگیرند، باید همراه با اعتبارسنجی بانك مركزی باشد.

واگذاری شركت های سرمایه گذاری بانك ها

وی با اشاره به محدودیت شركت های سرمایه گذاری بانك ها گفت: بانک ها باید شرکت ها و موسسات و شرکت های سرمایه گذاری را حتما تا شش ماه اول سال واگذار کنند.


به گفته بهمنی بانك ها مجاز به اعطای هر گونه تسهیلاتی به شرکت های وابسته، اعم از مستقیم و غیرمستقیم نیستند تا مجبور شوند شرکت ها را واگذار کنند و از شرکت داری به سمت بانکداری بروند.


گزارش : خبرگزارى ایسنا (www.isna.ir)


ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس