تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - بهمنی:سوپر مارکتها را سکه فروش می کنیم
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390

  
رئیس کل بانک مرکزی برای نخستین بار از برگزاری رفراندوم برای حذف صفرهای پول ملی خبر داد و گفت: اگر لازم باشد، تمام سوپر مارکتی ها، چهارراه ها و سرکوچه ها را سکه فروش خواهیم کرد.

با خواهش مجوز انتشار ۱۰ هزار تومانی را گرفتیم


به گزارش خبرنگار مهر محمود بهمنی دیروز در سخنرانی خود در دانشکده علوم اقتصادی در تهران با موضوع بررسی حذف ۴ صفر از پول ملی کشور گفت: در ابتدا قصد به جریان انداختن پول درشت در کشور را داشتیم؛ بنابراین توانستیم با خواهش مجوز انتشار بزرگترین اسکناس کشور یعنی ۱۰ هزار تومانی را اخذ کنیم.


رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به هزینه چاپ و امحاء هر قطعه اسکناس به میزان ۳۸ تومان، گفت: با توجه به این نرخ، چاپ اسکناس درشت تر پرفایده تر و مفید تر و کم هزینه تر برای اقتصاد کشور خواهد بود.


اسکناس درشت ایجاد تورم نمی کند


وی با تاکید بر اینکه اسکناس درشت ایجاد تورم نمی کند، افزود: این حجم و میزان اسکناس است که نقدینگی و تورم ایجاد می کند نه درشتی و یا ریز بودن پولها.


بهمنی با اشاره به اینکه مرکب و کاغذ اسکناسهایی که در کشور تولید می شود وارداتی است؛ بنابراین با درشت شدن اسکناس ها هزینه ها کاهش خواهید یافت، افزود: از سوی دیگر علاقه داشتیم که چک پولهای ۱۰۰ هزار تومانی از جامعه جمع آوری شده و پشت نویسی شود و تنها به چک پول ۵۰ هزار تومانی بسنده کنیم.


رئیس کل بانک مرکزی افزود: اما برای جامعه ما سخت بود که چک پولها را پشت نویسی کنند و احساس ترسی در مردم برای پشت نویسی چکها ایجاد می شد.


استفاده از تجربیات ۶ کشور در حذف صفرها


وی با اشاره به اینکه در اجلاس اخیر بانک جهانی و صندوق بین المللی پول با شش کشور که تجربه حذف صفرها از پول ملی را داشتند مانند ترکیه، غنا و ایتالیا جلساتی برگزار شد و مشکلات این کار مورد بررسی قرار گرفت، افزود: این در حالی است که این کشور مطرح می کردند اجرای حذف صفرها و جایگزینی شدن پولهای جدید ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد؛ بنابراین مردم می توانند بخشی از مراودات پولی خود را با اسکناسهای جدید و بخشی را با اسکناسهای قدیمی انجام دهند.


یک ریال یک دلار می شود


بهمنی با بیان اینکه هنوز حذف ۴ صفر پول ملی به تصویب نرسیده است، افزود: با حذف ۴ صفر یک ریال مساوی یک دلار خواهد شد. در گذشته نیز واحد پول خرد کشور دینار بود.


برگزاری رفراندوم برای حذف صفرهای پول ملی


رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه با حذف صفرها قدرت خرید اسکناسها تغییر نخواهد کرد، افزود: اجرا و نامگذاری حفظ صفرها از واحد پولی کشور بر عهده افکار عمومی باید گذاشته شود و اگر افکار عمومی به این طرح خیر بگوید، این کار انجام نخواهد شد. افکار عمومی برای اجرای حذف صفرها باید آماده شود.


وی گفت: با حذف ۴ صفر ۱۰۰۰ تومانی تبدیل به یک ریال ، ۲۰۰۰ تومانی به ۲ ریال، ۵۰۰۰ تومانی ۵ ریال ، ۵۰۰۰۰ تومانی ۵۰ ریال و ۱۰۰۰۰۰ تومانی ۱۰۰ ریال خواهد شد.


بهمنی با بیان اینکه ارزش ذاتی سکه ها از ارزش مبادلاتی آنها بیشتر است؛ به همین دلیل در بسیاری از موارد مشاهده می شود که این سکه ها برای موارد دیگری ذوب می شوند افزود: حذف صفرها این مشکل را نیز حل خواهد کرد.


تحولات بازار سکه


وی اشاره ای نیز به بازار سکه داشت و گفت: قیمت واقعی سکه بر اساس نرخ طلا در بازارهای جهانی ۳۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان است بنابراین نرخ آن به ۴۰۰ هزار تومان هم نمی رسد که با هزینه ضرب و سایر هزینه ها نرخ آن ۴۰۷ هزار تومان خواهد بود بنابراین چرا عده ای از افراد آن را با نرخ ۴۴۰ هزار تومان از بازار خریداری می کنند؟


سوپر مارکتی ها را سکه فروش می کنیم


به گفته بهمنی تعداد شعبات بانکی عرضه کننده سکه هم اکنون ۲۰۰ شعبه است که دستور افزایش آن به ۳۰۰ شعبه را صادر کردیم و اگر مشکل بازار سکه حل نشد، تعداد شعبات را به ۵۰۰ شعبه افزایش خواهیم داد، در غیر این صورت تمام سوپر مارکتی ها، چهارراه ها و سرکوچه ها را سکه فروشی خواهیم کرد و نمی گذاریم قیمت سکه به صورت کاذب بالا برود.


می گفتند نرخ تورم ۷۰ درصد می شود اما نشد


وی در پاسخ به سئوالات متعدد دانشجویان حاضر در این جلسه در مورد نرخ تورم و افزایش نقدیگی در کشور گفت: با اجرای هدفمندی یارانه ها بسیاری عنوان می کردند که نرخ تورم در کشور به ۵۵ درصد و حتی ۷۰ درصد خواهد رسید اما چنین نشد.


رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: سال گذشته نقدینگی زیادی به جامعه تزریق شد اما از سوی دیگر بانک مرکزی ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرد که تاثیر زیادی بر کنترل و جمع آوری نقدینگی داشت.


بهمنی افزود: همچنین موسسات اعتباری که سپرده قانونی در بانک مرکزی نداشتند، مجبور به پرداخت سپرده قانونی در بانک مرکزی شدند؛ بنابراین بخشی از نقدینگی نیز از این طریق مهار شد.


به گفته وی بخش اعظم ذخایر ایران از بانکهای خارجی به داخل کشور منتقل شد، این در حالی است که به بانکهای کشور دستور دادیم که ظرفیتهای خود را برای اجرای پروژه ها در بخش نفتی افزایش دهند به طوری که تولید نفت کشور طی ۲ ۳ سال آینده افزایش یابد و درآمدهای نفتی کشور بالا برود. این کار بهتر از این است که ذخایر خود را در بانکهای خارجی برای کسب سود یک درصدی و یا احترام گذاشتن آنها به ما نگهداریم.


رئیس کل بانک مرکزی یکی از عواملی که می تواند در کنترل نقدینگی در کشور موثر باشد را اصلاح نظام مالیاتی خواند و اخذ مالیات به صورت واقعی از افرادی که درآمد دارند، عنوان کرد و افزود: این در حالی است که برخی از کارمندان بیشتر و پیشتر از صنوف مالیات می پردازند.


نقدینگی مانند قند خون است


بهمنی با بیان اینکه درصد کمی از آنچه باید در بخش مالیاتها محقق شود تحقق یافته است، افزود: نقدینگی مانند قند خون است که گاهی به چشم ، قلب و سایر نقاط بدن آسیب وارد می کند، این در حالی است که این نقدینگی گاهی وارد بخش ارز و گاهی وارد بخش سکه می شود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی نمی تواند اقتصاد نداند ، سابقه و ارتباط شغلی نداشته باشد، افزود: بر این اساس ، مقرر شد که مدیران عامل بانکهای دولتی خصوصی و موسسات پولی و اعتباری و اعضای هیئت مدیره آنها صلاحیت فنی مالی و تخصصی شان توسط بانک مرکزی تایید شود.


سنم بالاست، بنابراین کندم


رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتقاداتی که به رئیس کل بانک مرکزی صورت می گیرد مبنی براینکه چرا در اجرای سیاستها کند عمل می شود، گفت: سن من بالاست، بنابراین کندم و یک مرتبه نمی توانم یک موسسه مالی و اعتباری متخلف را ببندم. 


   گزارش : خبرگزارى مهر (www.mehrnews.com)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس