تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - قدرت اقتصاد ایران با جابجائی چند صفر ثابت نمیشود
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 6 اردیبهشت 1390

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران:قدرت و برتری اقتصادی ایران با کم کردن چند صفر از اسکناسهای رایج، به هیچ کشوری ثابت نمی شود.


محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در جمع تعدادی از تجار و صاحبان صنایع کشورمان اظهار داشت: هر از چند گاهی مسئولین محترم دولتی سوژه ها و مواردی را طرح میکنند که وقتی به اصل قضیه و پشت پرده آن سوژه ها دقت میکنیم در می یابیم که دوستان محترم دولتی از حل معادلات اصلی عاجز مانده و لیکن جهت توجیه عدم توانائی خود در حل و فصل معادلات، ظاهری حق به جانب گرفته و سریعاً معادله آسانی را که فکر میکنند پاسخ آنرا میدانند طرح و اذهان عموم را از اصل قضیه منحرف و صاحب نظران سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی را درگیر واکاوی موضوع مطروحه مینمایند.


وی افزود: آخرین سوژه طرح شده از جانب مسئولین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، حذف سه و یا چهار از اسکناسهای کشور میباشد که مطمئنم هنوز خود آقایان هم دقیقاً نمیدانند که بالاخره میخواهند سه صفر کم کنند و یا چهار صفر!؟ لاجرم دلیل اینکار را افزایش قدرت پول ملی و بازگرداندن آن به جایگاه واقعی آن اعلام میکنند و چه بسا از این گذر نیز بتوانند میزان نقدینگی و حجم اسکناس در جامعه را کنترل نمایند. تا اینجای کار نه تنها اشکالی وجود ندارد بلکه بسیار مفید نیز میباشد. اما ای کاش واقعیت داستان و هدف واقعی طراحان همین باشد و بس!؟ لکن با کمی تأمل و مطالعه، دقیقاً در مییابیم که آقایان از کنترل نرخ تورم عاجز مانده و با قبوض چند صد هزار تومانی که پس از هدفمندی یارانه ها بدست این مردم میرسد و بجزء ناراحتی، نگرانی و عصبانیت چیز دیگری در پی نداشته و نخواهد داشت فقط بدنبال مرفین و یا داروی مسکنی هستند تا موقتاً درد مردم و جامعه را تسکین داده تا ببینند بعدها چه کاری میتوانند انجام دهند، بقول معروف شیوه کلاه کلاه کردن را در پیش گرفته اند تا فقط روز را با خوشی و کمترین آسیب و خطر بگذرانند، برای آینده نیز خدا بزرگ است.!


وی گفت: اما تصور من بر این است که آقایان با اینکار میخواهند چند هدف دیگر را با هم بزنند، اولاً حجم پول و نقدینگی را در جامعه کم کنند، ثانیاً قیمت اجناس را بظاهر ارزان و ناچیز جلوه دهند و دست آخر یک دلار آمریکا را با یک ریال ایران هم تراز نشان دهند. مورد اول با اجرای این طرح خود بخود و بطور طبیعی اتفاق می افتد یعنی وقتی چهار صفر از روی اسکناسها برداشته شود دیگر نیازی به ایران چکها و اسکناسهای درشت نخواهد بود که همین امر حجم نقدینگی را در جامعه کم میکند پس در این خصوص کار شق القمری صورت نخواهد گرفت تا کسی از بابت انجام اینکار بدنبال مدال و کسب افتخار باشد، اما دو مورد بعدی بسیار مهم و در اصل هدف نهائی دولتمردان از اجرای اینکار میباشد، بطوریکه وجود گرانی و نرخ بالای تورم و همچنین افزایش قیمت برخی از خدمات و کالاهای مصرفی در پی اجرای طرح هدفمندی یارانه ها موجب ناراحتی و دلنگرانی مردم شده لکن مسئولین اقتصادی کشور تصور میکنند که چنانچه چهار صفر از اسکناسها کم شود بطور طبیعی تمامی نرخها نازل و ارزان بنظر خواهند رسید و از نظر روانی بر روی اکثر مردم تأثیر مثبت خواهد گذاشت تا شاید چنین فکر کنند که مثلاً کالائی را که تا چندی قبل برای خرید آن دویست هزار تومان و یا بعبارتی دیگر دو میلیون ریال پرداخت میکردند، امروز همان کالا را دویست ریال میخرند پس مردم غرق در شادی خواهند شد چونکه ارزانی سرتا پای کشور را فرا گرفته و دولت محترم هم دیگر نگران صدور قبوض گاز و برق و آب آنهم با قیمتهای سرسام آور نخواهد شد زیرا بدون چهار صفر، مبالغ قبوض برای مردم بسیار ارزان و ناچیز خواهد بود پس دیگر کسی از بابت گرانی گاز و برق و آب و.... شکایت و اعتراضی نخواهد کرد؛ و اما مورد دوم که برای دولت نیز خیلی مهم میباشد این است که با کم کردن صفرها میخواهد به دنیا علی الخصوص دولت آمریکا ثابت کند که پول ایرانی از ارزش بسیار بالائی برخوردار میباشد بطوریکه یک دلار آمریکا برابر با یک ریال ایران است در نتیجه اسکناس آمریکا هیچ ارجحیتی بر اسکناس ایران ندارد در ضمن به مردم ایران نیز این موضوع را القاء کند که سی سال پیش، رژیم پهلوی هر دلار آمریکا را به قیمت هفتاد ریال در اختیار متقاضیان قرار میداد اما حسن مدیریت مسئولین اقتصادی دولت دهم کار را بجائی رسانیده که یک دلار ارزشی معادل یک ریال پیدا کرده است. درنتیجه بواسطه دلایلی که به آنها اشاره شد قدرت و برتری اقتصادی ایران از نظر دولتمردان، بر همه گان علی الخصوص دولت آمریکا به اثبات خواهد رسید.!


علیپور تصریح کرد: هیچ دلیلی وجود ندارد که اگر کشوری دارای اسکناسهائی با صفر کمتری باشد وضعیت اقتصادی آن بهتر و برتر از کشورهای دیگری که دارای اسکناسهای درشت میباشند باشد، چه بسا کشوری با اسکناسهای درشت از قدرت اقتصادی بالائی برخوردار بوده، تراز تجاری مثبت داشته و وضع معیشتی مردم آن بسیار خوب باشد و برعکس کشوری با اسکناسهای کم صفر دارای اقتصادی ضعیف باشد بطور مثال در اعلان نرخ ارزها، هیچگاه نشنیده ایم که بگویند نرخ یک ین ژاپن برابر با اینقدر دلار و یا یورو میباشد بلکه همیشه از نرخ برابری هزار و یا ده هزار ین ژاپن صحبت به میان آمده پس آیا وضع اقتصادی ژاپن نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس آنهم با اسکناسهای کم صفر و با ارزش که فقط از پشتوانه نفت بهره مند هستند بدتر است یا بهتر؟ باید این را عرض کنم که دوست عزیز بنده جناب آقای بهمنی شخصی است که با عدد و رقم کار کرده و کار بانکی را هم از پشت باجه و آنهم بعنوان تحویلدار شروع کرده و مرحله به مرحله پله های بانکی را طی نموده، پس ایشان بهتر از بنده به عدد و رقم و موضوعات پولی و بانکی و بحث اسکناس آشنایی دارند! حال خود قضاوت بفرمائید آیا مواردی را که اینجانب در ارتباط با اسکناس و پول رایج کشور متذکر شدم را ایشان نمی دانند؟ بعید میدانم که وی از موارد مطروحه بهتر از من اطلاع نداشته باشد. شاید این سوأل و پرسش به ذهنتان خطور کرده باشد پس چرا ایشان با این همه اطلاعات بانکی بر اجرای اینکار ابرام و پافشاری میکنند؟ پاسخ این سوأل را اینگونه میتوانم بدهم که کم کردن صفرها از پول ملی کشور، بیش از اینکه کاری اقتصادی و بانکی باشد پروژه ای کاملاً سیاسی است و بهمین دلیل نیز رئیس کل محترم بانک مرکزی بی سر و صدا و بدون هیچ اعتراضی اجرای آنرا برعهده گرفته زیرا ایشان دو راه بیشتر ندارد: ۱ یا نسبت به انجام اینکار آنهم با ادله منطقی و قابل قبول اعتراض کرده و با تجربه چند ده ساله بانکی خویش استدلال نماید که انجام این کار تا زمانیکه تورم در این کشور یکه تازی کرده و بطور افسارگسیخته به پیش میرود معنا ومفهومی ندارد، که درصورت مخالفت با این طرح، قطعاً باید دست از ریاست بانک مرکزی برداشته و بدنبال بانک خصوصی بگردد تا فعالیت جدیدشان را در آنجا آغاز کنند.!؟ ۲ و یا اینکه به درست و یا غلط بودن طرح کاری نداشته باشد و اجرای آنرا علیرغم میل باطنی اشان برعهده بگیرند تا شاید با اینکار خود، چند صباحی دیگر جایگاه رفیع ریاست بانک مرکزی را در اختیار داشته باشند که امیدوارم بهترین راه را انتخاب نمایند.


ریاست مرکز تجارت جهانی ایران در پایان به این نکته بسنده نمود که اجرای این طرح شاید چند ماهی مردم را بظاهر خوشحال و راضی نشان دهد اما تا زمانیکه تورم کنترل نشده و به یک عدد تک رقمی قابل قبول و ثابتی نرسد رفته رفته بازگشت و افزایش مجدد صفرها را برروی اسکناسها شاهد خواهیم بود پس اگر کشوری همچون ترکیه به یکباره بیش از چهارصفر را از اسکناسهای خود کم کرده و تا به امروز نیز موفق عمل نموده، تنها دلیل آن کنترل نرخ تورم و کاهش نرخ ریسک سرمایه گذاری در آن کشور بوده است. ختم کلام اینکه برتری اقتصادی ایران در گرو صفرهای اسکناسها نیست که با کم کردن آنها بتوانیم قدرت و برتری اقتصادی خود را به سایر کشورها ثابت کنیم. 
    
 

   گزارش : خبر آنلاین (www.khabaronline.ir)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس