تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - تعداد بانک ها تا پایان سال جاری به ۳۳ بانک می رسد
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 4 اردیبهشت 1390


از زمانی که نخستین بانک ایرانی در سال ۱۳۰۴ تاسیس شد تاکنون شاهد راه اندازی و فعالیت ۲۵ بانک بودیم در حالی که در سال ۹۰ قرار است ۸ بانک به یکباره به جمع بانک های دیگر بپیوندند. به دیگر بیان ۷۵ درصد بانک ها در ۸۵ سال گذشته تاسیس شده اند و ۲۵ درصد مابقی تنها در سال ۹۰ آغاز به کار خواهند کرد.


باز هم از منظری دیگر در طول ۸۵ سال گذشته به طور میانگین هر سه سال و سه ماه یک بانک تاسیس شده اما در سال ۹۰ هر بانک به فاصله یک ماه و نیم از یکدیگر راه اندازی می شود. یعنی مدت زمان تاسیس یک بانک در سال ۹۰ نسبت به سال های گذشته حدود ۲۵۰۰ درصد کاهش یافته است.


این اتفاق تاکنون در تاریخ بانکداری ایران سابقه نداشته است. به همین دلیل برخی مسوولان از جمله رییس کل بانک مرکزی در واکنش به این رخداد از ایجاد محدودیت برای تاسیس بانک های جدید خبر می دهد. علاوه بر این یکی از اعضای شورای پول و اعتبار نیز از اجرای سیاست انقباضی تاسیس بانک ها می گوید که در حال اجراست.


به نظر کارشناسان رشد یکباره تاسیس بانک در سال ۹۰ حکایت از رکودی دارد که گریبانگیر سایر فعالیت های اقتصادی شده است. در این میان تنها بنگاه هایی سودده هستند که مانند بانک ها خدمات ارایه می دهند. بنابراین افراد ترجیح می دهند به جای انجام فعالیت های اقتصادی وجوه خود را صرف تاسیس بانک کنند هر چند با بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی سال ۹۰ به طور حتم سوددهی بانک ها نیز با کاهش مواجه خواهد شد مگر این که بانک ها تدابیر دیگری در این زمینه بیاندیشند.


نخستین بانک ها


بانک سپه اولین بانکی است که در سال ۱۳۰۴ تاسیس شد و در ۲۴ اسفند همان سال اولین شعبه خود را در شهر رشت افتتاح کرد.


تقریبا سه سال بعد بود که بانک ملی بزرگ ترین بانک کشور، در ۲۰ شهریور سال ۱۳۰۷ کار خود را به طور رسمی در تهران آغاز کرد.


بانک کشاورزی به عنوان سومین بانک به صورت تخصصی و با هدف توسعه بخش کشاورزی و سایر فعالیت های مرتبط با آن اولین شعبه خود را بر پا کرد.


دومین بانک تخصصی و چهارمین بانک تاسیس شده در سال ۱۳۱۷، بانک مسکن است. این بانک با تاسیس بانک رهنی ایران به عنوان بانک تخصصی در بخش مسکن و ساختمان فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۵۸ بر اساس لایحه قانونی اداره امور بانک ها مصوب شورای انقلاب از ادغام بانک های رهنی ایران و ساختمان، شرکت سرمایه گذاری های ساختمانی بانک های ایران، شرکت های پس انداز و وام مسکن کوروش، اکباتان، پاسارگاد در تهران و شرکت های پس انداز و وام مسکن مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، همدان، کرمانشاه، مازندران، گرگان، سمنان و آبادان تشکیل شد.


بانک صادرات نیز سابقه طولانی در امر بانکداری دارد. در ۱۵ شهریور سال ۱۳۳۱ موسسه ای اقتصادی به نام شرکت سهامی بانک در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی تهران به ثبت رسید. این شرکت بعدها بانک صادرات و معادن نام گرفت. این بانک در ۲۲ آبان همان سال و با سیزده نفر در طبقه دوم ساختمان در کوچه تکیه دولت (معروف به کوچه مرغی ها) به طور رسمی آغاز به کار کرد.


بانک دیگری که در سال های پیش از انقلاب تاسیس شد، بانک رفاه کارگران است. این بانک در اجرای تبصره ماده ۳۹ قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کشور با هدف ارایه تمامی خدمات بانکی به قشرهای مختلف جامعه و ایجاد تسهیلات لازم برای طبقه کارگر در سال ۱۳۳۹ تاسیس شد که این بانک در سال ۱۳۵۸ و همزمان با لایحه ملی شدن بانک ها به عنوان یک بانک تجاری شناخته شد.


البته تعداد بانک های پیش از انقلاب به مراتب بیش از این میزان بود اما بانک هایی که از آن زمان تاکنون مجال فعالیت یافته اند این شش بانک هستند که دوتای آنها تخصصی و چهار بانک باقیمانده بانک های تجاری به شمار می روند.


به دیگر بیان ۱۸ درصد بانک های موجود البته با احتساب بانک هایی که در سال ۹۰ می آیند در سال های قبل از انقلاب تاسیس و راه اندازه شده اند.


بانک های پس از انقلاب تا ۱۳۸۹


پس از پیروزی انقلاب ۱۹ بانک تاسیس شدند که با این وصف تعداد بانک ها تا پایان سال ۸۹ به ۲۵ بانک می رسد. یعنی ۵۷.۵ درصد بانک ها بازهم با احتساب بانک های جدید که در سال جاری می آیند، در سال های پس از ۱۳۵۷ تا سال ۸۹ تاسیس شده اند.


از اولین بانک هایی که فعالیت خود را از سال های اولیه پس از انقلاب آغاز کردند بانک های تجارت و ملت هستند. این دو بانک از ادغام سایر بانک ها در پیش از انقلاب تشکیل شدند. بانک تجارت به دنبال ملی شدن بانک ها در آذر ۱۳۵۸ از ادغام ۱۱ بانک خصوصی ایرانی و مختلط ایرانی و خارجی تشکیل شد. بانک ملت نیز در همین سال از ادغام ۱۰ بانک خصوصی پیش از انقلاب تاسیس شد.


بانک صنعت و معدن به موجب لایحه قانونی اداره امور بانک ها در مهرماه سال ۱۳۵۸ از ادغام بانک اعتبارات صنعتی، بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران، بانک توسعه و سرمایه گذاری ایران، شرکت سرمایه گذاری بانک های ایران و صندوق ضمانت صنعتی تشکیل شد. به منظور تمرکز امور صنعت و معدن هیات وزیران ۱۳۸۰ بنا به پیشنهاد وزارت صنایع و معدن اساسنامه جدید بانک را تصویب کرد که شورای نگهبان نیز این اساسنامه را مورد تایید قرار داد.


بانک توسعه صادرات در سال ۱۳۷۱ عملا فعالیت خود را آغاز کرد تا در خدمت صادرات کشور قرار گیرد.


پست بانک دیگر بانکی است که در سال ۱۳۷۴ بنا به ضرورت خدمات خرده بانکداری در کشور و به وی ژه در شهرهای توسعه نیافته و روستاهای دورافتاده با مصوبه مجلس تاسیس شد. این بانک دولتی، موظف است خدماتی از قبیل حواله های بین المللی و داخلی، افتتاح و انجام خدمات مربوط به حساب جاری، انجام سایر خدمات در زمینه های پولی و بانکی و سرمایه گذاری را ارایه دهد.


از سال ۸۰ بانک های خصوصی به شبکه بانکی پیوستند. بانک های خصوصی کارآفرین، پارسیان و اقتصادنوین جزو اولین بانک هایی هستند که به عرصه نظام بانکی وارد شدند.


بانک اقتصادنوین در مرداد ۱۳۸۰ به عنوان نخستین بانک خصوصی در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید.


پس از اقتصاد نوین، دومین بانکی که مجال تاسیس در سال ۱۳۸۰ را یافت پارسیان است. این بانک به دنبال تصویب قانون تاسیس بانک های غیردولتی در شهریور سال ۸۰ تاسیس و هم زمان با افتتاح چهار شعبه در اسفند همان سال آغاز به فعالیت کرد.


دیگر بانکی که در همین سال راه اندازی شد، بانک کارآفرین است. این بانک ابتدا به صورت موسسه اعتباری غیربانکی و با نام شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسید. بانک کارآفرین تا دی ماه سال ۱۳۸۰ به صورت موسسه اعتباری عمومی و در قالب مقررات موسسات اعتباری فعالیت کرد و بعد از این تاریخ با دریافت مجوز از بانک مرکزی به جرگه شبکه بانکی پیوست.


بعد از تاسیس یکباره سه بانک خصوصی در سال ۸۰، بانک سامان در سال بعد یعنی شهریور سال ۱۳۸۱ از موسسه به بانک تبدیل شد. این بانک در ابتدا با نام موسسه اعتباری سامان اقتصاد شروع به کار کرد و سپس کار خود را با عنوان بانک آغاز کرد.


با این حال بانک پاسارگاد از همان ابتدا در قامت بانک ظاهر شد و توانست در شهریور سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز از بانک مرکزی فعالیت خود را در کنار سایر بانک ها آغاز کند. ششمین بانک، سرمایه بود که در دی ۱۳۸۴ پا به عرصه بانکداری گذاشت.


بانک سینا در ۱۳۶۴ با نام موسسه مالی و اعتباری بنیاد فعالیت کرد. پس از ۲۳ سال فعالیت به این شکل نهایتا در سال ۱۳۸۷ با نام بانک سینا با بیش از ۲۶۲ شعبه فعال در سراسر کشور وارد شبکه بانکی شد.


سایر بانک ها در یکی، دو سال اخیر تاسیس شده اند. بانک های قرض الحسنه مهر ایران، انصار، دی، تات، شهر، گردشگری و توسعه تعاون از جمله این بانک ها هستند.


بانک های سال ۹۰


تنها سالی که هشت بانک به یک باره تاسیس می شوند سال ۹۰ است. تاکنون تاسیس این حجم از بانک در تاریخ بانکداری ایران سابقه نداشته است. هشت بانک آرین، نخستین بانک تمام الکترونیک، بانک آریا، بانک ایران زمین از تبدیل تعاونی اعتباری مولی الموحدین، بانک حکمت ایرانیان از تبدیل موسسه مالی و اعتباری ایرانیان (بتاجا)، بانک مهر اقتصاد از تبدیل موسسه مالی و اعتباری مهر، بانک توس فردا از تبدیل تعاونی اعتباری عسکریه، بانک قوامین از تبدیل موسسه پس انداز قرض الحسنه قوامین و بانک توسعه فردا از تبدیل موسسه اعتباری توسعه به جرگه بانک ها می پیوندند.


البته هستند موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز مانند ثامن الائمه، کارسازان آینده و مشیز که درصددند تبدیل به بانک شوند؛ با این حال هنوز موفق به احراز شرایط مورد نظر بانک مرکزی در این باره نشده اند. در صورتی که این موسسات نیز بتوانند در سال جاری مجوز فعالیت خود را از این بانک دریافت کنند تعداد بانک های تاسیس شده در سال جاری بیش از هشت بانک خواهد بود.


راشل آرامیان 
    
 
   گزارش : خبر آنلاین (www.khabaronline.ir)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس