تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - عرضه سكه و شمش طلا از شنبه در اكثر واحدهای بانكی
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390

رئیس كل بانك مركزی گفت: از شنبه هفته آینده اكثر واحدهای بانكی به توزیع سكه و شمش طلا برای شكست حباب قیمتی سكه اقدام خواهند كرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، محمود بهمنی شب گذشته طی سخنانی پس از بازگشت از اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول در واشنگتن به ارائه اخباری برای كاهش التهاب در بازار سكه پرداخت و اظهار داشت: از روز شنبه به میزان كافی و تعداد قابل توجهی در واحدهای بانكی سكه و شمش بین مردم توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: كسانی كه دنبال خرید طلا هستند شمش های ۱۲.۵ كیلوگرمی را از واحدهای بانكی خریداری كنند.

رئیس كل بانك مركزی با تأكید بر اینكه از روز سه شنبه به بانك كارگشایی اعلام شد شمش های ۱۲.۵ كیلوگرمی در اختیار متقاضیان قرار گیرد، تصریح كرد: مردم به قیمت های واقعی و جهانی سكه توجه داشته باشند و بدون لحاظ این نرخ ها از بازار آزاد طلا نخرند.

بهمنی ادامه داد: زمانی كه قیمت ربع بهار ۱۶۰ هزار تومان اعلام شود به معنای رسیدن نیم بهار به ۳۲۰ هزار تومان و یك بهار ۶۴۰ هزار تومان است. اما باید دید آیا واقعاً در سكه های یك بهار به میزان ۶۴۰ هزار تومان طلا به كار رفته است.

وی ضمن تأكید بر اینكه به طور حتم قیمت های مذكور اشتباه و كاذب است، ادامه داد: به طور حتم قیمت یك بهار كمی بالاتر از ۴۰۰ هزار تومان است.

به گفته بهمنی سكه بهار آزادی قیمت ضرب دارد كه این نرخ می تواند به قیمت سكه اضافه شود اما باز هم قیمت این سكه به رقم فعلی كه در بازار اعلام می شود نمی رسد.

رئیس كل بانك مركزی به تجار و متقاضیان طلا توصیه كرد: اگر دنبال خرید طلا هستند حتماً شمش بخرند.

وی خطاب به مردم و متقاضیان این روزهای خرید سكه تأكید كرد: چرا این افراد سكه می خرند كه در آینده در ضرب و فروش متحمل ضرر و زیان شوند.

بهمنی با اشاره به اینكه پیش بینی این وضعیت از ۲ سال قبل در بانك مركزی صورت گرفته بود، تصریح كرد: پیش از این نیز اعلام كرده بودم كه به میزان چندصد تن طلا خریداری كرده ایم و اگر نیاز باشد به بازار عرضه می كنیم.

رئیس كل بانك مركزی تأكید كرد: كنترل قیمت برای كسانی كه از بازار و واسطه ها سكه می خرند از بانك مركزی خارج است؛ این امر به طور كلی اشتباه است.


حباب سكه فردا شكسته می شود؛ قیمت ها را فردا واقعی می كنیم


بهمنی در پاسخ به این سؤال كه افزایش قیمت ها در بازار داخلی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، تصریح كرد: افزایش قیمت ها در بازار داخلی تابع نوسانات جهانی بوده و زمانی كه این قیمت ها به دلیل بحران ها و مسائل جهانی بالا می رود به طور حتم قیمت های داخلی نیز بالا خواهد رفت.

به گفته این مقام مسئول در نظام بانكی ورود دلالان به بازار طلا و فروش سكه با قیمت های بالاتر از بانك مركزی به هیچ وجه توجیه علمی و اقتصادی ندارد.

وی افزود: از فردا حباب قیمت های سكه در بازار شكسته می شود.

رئیس كل بانك مركزی همچنین در این سخنان خود با تأكید بر عرضه سكه و شمش در واحدهای بانكی گفت: این اقدام مانع از سفته بازی و بورس بازی در بازار خواهد شد.


تحریم ها را برندارند چاه نفت مان را می بندیم


رئیس كل بانك مركزی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشریح دستاوردهای این بانك در اجلاس بهاره بانك جهانی گفت: بانك مركزی توانست در این اجلاس فرصت خوبی را برای مذاكره و نشست با مدیرعامل بانك جهانی پیدا كند.

بهمنی با تأكید بر ارائه مطالب و گزارش های كارشناسی خوب در نشست مذكور تصریح كرد: مسئولان اجلاس پذیرفتند كه خیلی از تحریم های بانك های ایران و اختلال در نقل وانتقالات پولی توسط برخی از كشورها به صورت فراسرزمینی انجام شده كه این امر اشتباه است.

وی با بیان اینكه در اجلاس اخیر بانك مركزی به سكوت بانك جهانی و صندوق بین المللی پول درباره تحریم های فراسرزمینی توسط برخی از كشورها اعتراض كردیم، گفت: در این اجلاس به آنها تأكید كردیم چنانچه این كار ادامه یابد حتماً در مقابل فروش نفت مان قیمت واقعی اش را دریافت خواهیم كرد.

رئیس كل بانك مركزی افزود: در صورتی كه نتوانیم پول نفت مان را دریافت كنیم حتماً در چاه های نفت مان را خواهیم بست؛ آن وقت قیمت جهانی نفت حتماً بالای ۱۵۰ دلار خواهد رفت.

به گفته بهمنی دود اقدام مذكور به چشم كشورهای واردكننده نفت خواهد رفت.

وی همچنین با اشاره به گزارش پولشویی در جلسات اجلاس بهاره افزود: هرسال اجلاس اطلاعیه هایی را به بانك مركزی می داد اما امسال با گزارش های كارشناسی هیئت ایرانی مسئولان بانك جهانی و صندوق بین المللی پول متقاعد شدند اتهامات پولشویی علیه ایران اصلاً صحت ندارد.

رئیس كل بانك مركزی ادامه داد: از آنجایی كه ایران پلی بین افغانستان و كشورهای اروپا است اگر این مرزها برداشته شود مواد مخدر اروپا را فراخواهد گرفت. به همین دلیل مسئولان اجلاس را متقاعد كردیم كه تحریم ها را علیه ایران بردارند. 
    
 

   گزارش : خبرگزارى فارس (www.farsnews.com)ارسال توسط محمد امین
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس