تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - ایران دومین مصرف کننده طلا و جواهر در جهان!
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

***ایران دومین مصرف کننده طلا و جواهر در جهان!***

سکه و آن روزها که گذشت...

ایرانی ها از اولین اقوامی بودند که سکه ضرب می کردند و در این کار از سایرین نوآورتر بودند. اولین سکه ایرانی در زمان داریوش اول هخامنشی ضرب گردید و روی آن تصویر شاه به هیأت کمانداری پارسی دیده می شد که به نشان نیایش خدای بزرگ (اهورامزدا) زانوزده و در حال کشیدن زه کمان است.

نحوه ضرب سکه در ایران باستان جالب است. قطعاتی از طلا و نقره را با وزن معین در بین سر سکه قرار می دادند و با چکش، ضربه های محکم حساب شده ای بر آن وارد می کردند تا فلز تبدیل به سکه شود. سپس نوشته های مورد نظر را به طور معکوس بر سکه حک می کردند.

گاه به مناسبت پیروزی ها و جشن های مختلف سکه هائی با عنوان مدال و یاد بود ضرب می شد. گفتنی است، سکه بنا به شرایط ضرب آن می تواند وسیله ای برای شناخت فرهنگ و تاریخ باشد، کما این که بسیاری از رویدادهای تاریخی نیز به همت کارشناسان سکه و تاریخ شناسان ثبت شده است. سکه می تواند از غلبه شاهی بر شاه دیگر، پیروزی، شکست، جشن های مختلف و سیاست ها و روش های حکومتی فرمانروایان خبر دهد.

اما علاوه بر جنبه تاریخی و ارزش فرهنگی و به رغم چاپ انواع اسکناس ها و چک پول ها، سکه هنوز هم کارائی فراوانی در میان مردم و اقشار مختلف دارد. برخی افراد خرید و نگهداری سکه را نوعی پس انداز می دانند و هر از چندی سکه ای می خرند و در گوشه ای حفظ می کنند تا در روز مبادا بتواند دستگیرشان باشد.

گاهی اهمیت سکه بیشتر می شود، به ویژه هنگام ثبت و تعیین میزان مهریه که تعداد سکه و چند و چون آن در فرهنگ های مختلف جامعه بارهای معنائی متفاوتی را به همراه دارد و بعضی اوقات تبعات و جنجال های باور نکردنی به وجود می آورد. اما اصلی ترین موضوع در مورد سکه که باید با توجه و دقت بیشتری با آن برخورد کرد. تقلبی یا غیر تقلبی بودن آن است. در ادامه نظر برخی از صابح نظران این صنف درباره نوسانات غیر قابل پیش بینی بازار سکه و طلا از نظر علاقه مندان می گذرد.

● صنف طلا و جواهر می تواند بزرگترین صادر کننده غیر نفتی باشد.

حسین نیای نوری، عضو با سابقه طلا و جواهر که از سال ۱۳۳۳ تا به امروز (قریب ۵۲ سال) در زمینه جواهر سازی و جواهر فروشی مشغول به فعالیت بوده است، درباره وضعیت بازار طلا می گوید:

”بازار طلا وضعیت چندان مناسبی ندارد. ما هنرمندان خیلی خوبی در کشور داریم ولی امکاناتی که باید ارگان های ذی ربط در اختیار آنها قرار دهند بسیار کم است. به صنف طلا و جواهر خیلی کم وام اعطا می شود. مشکل اساسی این صنف در زمینه صادرات و واردات است و مسأله دیگر این که در صورت حل مشکلات گمرکی، خیلی از مسایل ما هم رفع خواهد شد“.

وی درباره مشکلات فعلی تولید کنندگان طلا می گوید: ”این صنف چیزی در حدود نوزده میلیارد تومان مالیات می دهد. اگر دولت به این صنف توجه بیشتری داشته باشد و به سازندگان و کارخانه دارها تسهیلات بیشتری بدهد ما می توانیم بعد از نفت بزرگترین صادر کننده باشیم“.

وی درباره حمایت دولت از این صنف معتقد است: اگر وام هائی که مورد نیاز است به اعضاء پرداخت شود قطعاً تا حد زیادی به این افراد کمک خواهد شد. همچنین اگر دولت، تسهیلاتی را در اختیار این صنف قرار دهد بسیاری از مشکلات مالی و اقتصادی صنف ما حل شده و کمک قابل توجهی نیز به اقتصاد مملکت خواهد شد.

بسیاری از اعضا، کارگاه های کوچک دارند و توان مالی آنها طوری نیست که بتوانند مراکز تجاری بزرگ بخرند. بعضی از آنها حتی ناچارند در خانه های خود فعالیت کنند و نمی توانند جواز بگیرند. این افراد فقط نیاز به کمک دولت دارند و دولت می تواند مجتمعی را در اختیار این اعضاء قرار دهد تا بتوانند بدون سرقفلی در آنجا به کار خود ادامه دهند.

● ایران دومین کشور مصرف کننده طلا و جواهر است

محمد آزاد، رئیس شورای اصناف، نیز با بیان این که مصرف طلا نسبت به سرانه آن بالا است افزود: ایران دومین کشور مصرف کننده طلا و جواهر در دنیا به شمار می رود ولی متأسفانه در عرصه صادرات از قافله جهانی عقب افتاده است. به گفته وی، استفاده از طلا و جواهر تنها مربوط به مصرف خانگی نیست بلکه در تمامی صنایع دستی کشور از جمله در مراکز مذهبی ما دیده می شود که در هیچ کجای دنیا مصرفی وجود ندارد.

آزاد تأکید می کند: باید جهت رشد و توسعه صادرات این صنف، برای واردات ماشین آلات امکاناتی فراهم شود و اگر بتوانیم دستاورد این صنعت را با استاندارد بالا هماهنگ کنیم بهترین بازار طلا و جواهر و نیز صادرات آن را خواهیم داشت.

رئیس شورای اصناف تصریح کرد: سهم کمتر از یک درصد در صادرات طلا هیچ مشکلی از صنف طلا و جواهر حل نخواهد کرد چرا که طلا می تواند رقم خوبی از صادرات را به خود اختصاص دهد. به گفته آزاد، صنعت طلا و جواهر سرمایه ای معادل ده هزار میلیارد تومان را در چرخه اقتصادی کشور به کار گرفته است. کوروش گوهر بین، رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه نیز گفت: صادرات طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی ایران در سال ۸۱ بالغ بر ۱/۱ میلیون دلار، در سال ۸۲ معادل ۷/۲۸ میلیون دلار، در سال ۸۳ بالغ بر ۶۰ میلیون دلار، در سال ۸۴ بالغ بر ۱۲۷ میلیون دلار و در ۹ ماهه اول سال ۸۵ بیش از ۵۷ میلیون دلار بوده است.

گوهر بین عنوان کرد: ۸۰ درصد از صادرات طلا و جواهر ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس است. در حال حاضر ترکیه، ایتالیا، تایلند و اخیراً کشور چین (که درصد حضور گسترده در این بازار جهانی است)، میدان رقابت را برای تولید کنندگان ایرانی محدود کرده اند و با این شرایط، نگرانی ما بی دلیل نخواهد بود چرا که امکان دارد همین سهم اندک در بازار جهانی را از دست بدهیم.

وی گفت: تولید طلا و جواهر و صادرات آن شرایط خاص خود را می طلبد و باید این عزم جدی و اراده قوی در درجه اول میان این صنف و مسؤولان کشور ایجاد شود که برای نوسازی این صنعت و رقابتی کردن آن با دیگر کشورها، در بسیاری از روش ها، ایده ها، قوانین و مقررات بازنگری صورت گیرد.

وی در ادامه عنوان کرد: خواست اعضای صنف از مسؤولان، برداشتن تجمیع عوارض چهار درصد از واردات شمش طلا و نگین های قیمتی مشابه ارز وارداتی به کشور، فراهم کردن تسهیلات لازم در زمینه واردات ماشین آلات و ابزار و لوازم برای نوسازی آنها و ابزارآلات است.

محسن شمشیری


ماهنامه اقتصاد خانواده

آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس