تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - نگاهی به مزایا و معایب کارت های پرداخت
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

***نگاهی به مزایا و معایب کارت های پرداخت***


کارت های پرداخت خصوصیات متفاوتی دارند که باعث شده است به عنوان یک روش مناسب و مفید در معامله های آنلاین و آفلاین استفاده شوند.

کارت های پرداخت خصوصیات متفاوتی دارند که باعث شده است به عنوان یک روش مناسب و مفید در معامله های آنلاین و آفلاین استفاده شوند. این کارت ها مانند تمام روش های پرداخت مزایا و معایبی دارند که با شناخت و آگاهی می توان از آسیب های احتمالی ناشی از استفاده از آن ها پرهیز کرد و از مزایای مناسب آن ها نیز بهره جست.● مزایای کارت های پرداخت:

▪ عدم نیاز به حمل پول فیزیکی

یکی از خطراتی که همواره خریداران و فروشندگان را در حمل پول فیزیکی تهدید می کند خطر دزدی و سرقت وجه نقد است. طبیعی است که با استفاده از کارت های پرداخت خطر سرقت وجه نقد منتفی می شود و طرفین معامله در آسودگی خیال قرار می گیرند. از سویی حمل پول به شکل فیزیکی در مقدار زیاد، با مشکلات و سختی هایی همراه است که استفاده از کارت های پرداخت این مشکل را نیز برطرف خواهد کرد. همچنین امکان کلاه برداری با استفاده از وجه نقد تقلبی که یکی دیگر از خطرهای استفاده از پول فیزیکی است در این روش منتفی می شود.

▪ رسمیت جهانی

یکی از مهم ترین ویژگی های کارت های پرداخت رسمیت جهانی آن است. هر چند کارت های پرداخت صادر شده از سوی ایران فقط کاربرد داخلی دارند اما کارت های پرداخت بین المللی همچون Visa و Master Card در هر جای دنیا در صورت نیاز به تبدیل به واحد دیگر، می توانند استفاده شوند. این وظیفه را معمولا موسسات گشایشگر (موسسات صادرکننده کارت مانند Visa و Master card ) برعهده می گیرند. این خصوصیات در خصوص معاملات آنلاین که از وب سایت های شرکت های مختلف با ملیت ها و واحدهای پولی متفاوت خرید شکل می گیرد بسیار پراهمیت و به عنوان یک مزیت تسهیل کننده موثر در معاملات قابل ذکر است. از آنجا که در یک پرداخت الکترونیکی طرف ها و سیستم های متعددی درگیرند بنابراین امکان نفوذ به این سیستم ها به رغم احتمال بسیار کم آن ها همواره وجود دارد.

▪ سرعت نقل و انتقال وجوه

در یک فرآیند خرید به شکل فیزیکی پروسه صدور صورتحساب (invoice processing) و ارسال آن برای مشتری و در نهایت ارسال وجه خرید از طرف خریدار برای فروشنده در خریدهای بزرگ و معاملات B۲B که بین دو شرکت انجام می شود یک پروسه طولانی و وقت گیر است. این در حالی است که در یک پرداخت به وسیله کارت های خرید این عملیات در کمتر از یک دقیقه انجام می شود. مشتری کافی است شماره کارت خود و اطلاعات مربوط به قبض را وارد کند تا عملیات معامله با سرعت انجام گیرد. در این فرآیند، مشتری نیازی به سخت افزار یا نرم افزار خاصی ندارد.

▪ قوانین حمایتی از مصرف کنندگان

در بعضی از کشورها مانند آمریکا قوانینی در حمایت از مصرف کنندگان این گونه کارت ها تحت عنوان Consumer credit protection act وجود دارد. این قوانین مجموعه تعهدهای مالی دارندگان کارت را هنگام دزدی در یک حد محدود ثابت نگه می دارد. این تعهدها توسط شرکت گشایشگر مانند Visa و Master card انجام می شود. بر اساس این قوانین در صورت مفقود شدن کارت، از لحظه اعلام مفقودی توسط صاحب آن به بانک، در صورت استفاده از کارت توسط رباینده، مجموع تعهداتی که از حساب صاحب کارت کسر می شود حداکثر ۵۰ دلار است. مابقی توسط موسسه گشایشگر تامین می شود که امتیاز مهمی برای استفاده از این کارت ها به شمار می رود.● معایب کارت های پرداخت:

هرچند کارت های پرداخت مزیت های با ارزشی دارند که به عنوان یک گزینه مناسب در پرداخت ها در حیطه وسیعی استفاده می شوند اما باید توجه داشت که نقاط ضعفی نیز در استفاده از این کارت ها وجود دارد. توجه به این ضعف ها برای استفاده کنندگان به منظور جلوگیری از تحمل خسارت های مالی لازم است.

▪ سرقت اطلاعات کارت

اگرچه کارت های پرداخت در درون خود از امنیت بالایی برخوردارند و سیستم SSL نیز می تواند امنیت مبادله ها را بین جست وجوگرها و سرویس های web برقرار کند اما نمی تواند خطرات سرقت اطلاعات کارت ها را که توسط هکرها انجام می شود به صفر برساند. بنابراین یکی از خطراتی که همواره دارندگان کارت های اعتباری را تهدید می کند خطر هکرها و حمله های امنیتی است.

▪ هزینه های ناشی از نقل و انتقال وجوه

در هر نقل و انتقال مالی، بانک ها و شرکت هایی که خدمات کارت های پرداخت را انجام می دهند هزینه ای به حساب فروشنده منظور می کنند. در مجموع این هزینه ها می تواند برای فروشندگان مبلغ قابل ملاحظه ای باشد. برای مثال، در یک معامله ۱۰۰ دلاری در آمریکا معمولا فروشنده ۹۸ دلار از این پول را دریافت می کند. ۲ دلار کسر شده از این معامله که به عنوان کارمزد عملیات نقل و انتقال وجه به طور الکترونیکی از حساب فروشنده برداشت شده است به این شکل به مجموعه های درگیر تعلق می گیرد. بانک فروشنده حدود ۶۷ و موسسه صادرکننده کارت (مانند visa) ۸ سنت و بانک خریدار ۲۵/۱ دلار حق الزحمه دریافت می کنند. در این فرآیند هر چند به طور مستقیم خریدار هیچ گونه وجه اضافی به عنوان کارمزد یا حق الزحمه پرداخت نمی کند اما معمولاً فروشندگان کارمزد پرداختی را به شکل غیرمستقیم روی قیمت کالای خریدار اضافه و به شکل غیرمستقیم از خریدار دریافت می کنند. فروشندگانی که از قبول کارت های پرداخت خودداری کنند عملا حجم بزرگی از فروش خود را از دست می دهند.● بانکداری الکترونیک و تقویت و حفظ سلامت نظام پولی

در این صفحه تا به حال در خصوص مزایا و فواید سرویس ها و خدمات بانکداری الکترونیک مفصل سخن گفته ایم. در این شماره قصد داریم شما را با نقش نظام بانکداری الکترونیک در حفظ سلامت مالی و پولی آشنا کنیم. تردیدی وجود ندارد که افزایش دقت و سلامت کاری را می توان از ویژگی های بانکداری الکترونیکی برشمرد و جلوگیری از اختلاس یکی از پدیده هایی است که با استفاده از این سیستم راحت تر انجام خواهد شد. تمامی کارشناسان بر این باورند بانکداری الکترونیکی پدیده ای است که به کارگیری آن برای همه منفعت دارد و می تواند در جهت کاهش هزینه های دولت قدم های موثری بردارد. برای مثال، هزینه های فراوان چاپ اسکناس با وجود بانکداری الکترونیکی کاهش می یابد. این در حالی است که پرداخت قبوض آب، برق، تلفن و گاز به رغم توسعه سیستم تلفن بانک و خودپردازهای بانکی همچنان با مراجعه مردم به بانک ها با مشکلاتی مواجه است که با وجود بانکداری الکترونیکی برطرف می شود. بدیهی است که حل این مشکل به فرهنگ سازی نیاز دارد. باید توجه داشت که کاهش نقل و انتقال اسکناس به شکل مستقیم به ارتقای بهداشت عمومی نیز کمک می کند و طبق آمار به دست آمده، در ایران سالانه ۳/۷ میلیارد برگ اسکناس در جریان است. با توجه به جمعیت ۷۰ میلیونی در کشور، سرانه هر نفر شهروند معادل ۱۰۰ برگ اسکناس در نظر گرفته شده و این رقم در بین کشورهای صنعتی برای هر نفر ۱۲ تا ۱۶ برگ اسکناس و در کشورهایی مانند هند و پاکستان بین ۴۰ تا ۵۰ برگ اسکناس است. وجود تعداد برگ های زیاد اسکناس در کشور نشان دهنده نبود بانکداری الکترونیک است و باید این پدیده جدی گرفته شود.

باید توجه داشت که سالانه حدود ۱۲۰ میلیارد ریال بابت تفکیک و جمع آوری این اسکناس ها در کشور هزینه می شود که اگر بخشی از آن صرف توسعه بانکداری الکترونیک شود بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد. منافع بانکداری الکترونیکی تنها مربوط به دولت ها نیست و بانک ها نیز با کاهش مراجعان، کاهش هزینه های سربار، اداری و کاهش عملیات بانکی می توانند در سرویس دهی مناسب به مشتریان قدم های بسیاری بردارند و در عین حال از مشکلات خود نیز بکاهند.

افزایش دقت و سلامت کاری از دیگر ویژگی های بانکداری الکترونیکی محسوب می شود و جلوگیری از اختلاس یکی از پدیده هایی است که با این سیستم حل خواهد شد. ایجاد بانکداری الکترونیکی یکی از مسائلی است که در کاهش هزینه ها و سرعت عمل رسیدگی به ارباب رجوع موثر واقع می شود و ارتقای فرهنگ بانکداری الکترونیکی با استفاده از ابزارهای اطلاع رسانی و آموزشی جهت شناسایی سیستم های نوین بانکی می تواند در این میان بسیار تاثیرگذار باشد.

وجود قوانین و مقررات حقوقی نیز در پیشبرد بانکداری الکترونیک ضروری است و باید با جدی گرفتن امضای دیجیتالی به منظور رسیدگی به شکایت ها و تخلف های الکترونیکی، تدابیری اتخاذ شود تا امنیت لازم در این سیستم ها به وجود آید. آموزش و اتخاذ شیوه هایی که منجر به تامین نرم افزارهای لازم شود نیز باید مورد توجه قرار گیرد و علاوه بر این ضروری است زیرساخت های مخابراتی با همکاری وزارت ICT متناسب با نیاز جامعه توسعه یابد.

تربیت نیروی متخصص و اختصاص بودجه مناسب توسط دولت برای توسعه سیستم بانکی امر مهم دیگری است که به توسعه بانکداری الکترونیک کمک می کند. بر طبق برنامه ریزی انجام شده و بر اساس برنامه چهارم توسعه تا پایان سال ۸۸ تعداد دستگاه های خودپرداز کشور به ۳۰ هزار عدد خواهد رسید و این مسئله به گسترش بانکداری الکترونیک کمک زیادی خواهد کرد.

بر اساس آنچه گفته شد پدیده بانکداری الکترونیک ضرورتی است که بانک های دولتی و خصوصی باید در جهت تقویت و گسترش آن بکوشند.

اگرچه در سال های آغازین دهه ۸۰ بانک های خصوصی کشور در این زمینه فعال تر از بانک های دولتی بودند، اما به تدریج بانک های دولتی نیز در این زمینه فعال شدند و اکنون شاهد بهبود خدمات بانکداری الکترونیک آن ها نیز هستیم.● اخبار شرکت ها

▪ غوغای اسپارکل در کامپیوتکس!

وقتی نام شرکت اسپارکل به میان می آید اولین چیزی که در ذهن هر کاربر علاقه مند به کامپیوتر نقش می بندد کارت های گرافیک مناسب این شرکت است که سالیان سال است در بازار کشور عرضه می شود. از آن جایی که شرکت تایوانی اسپارکل نمی خواهد فقط یک تولید کننده کارت گرافیکی باشد، امسال در نمایشگاه کامپیوتکس غوغایی به پا کرد. با ارایه چند محصول جدید نشان داد که تواناییش بیشتر از تولید کارت گرافیک است.

▪ تقویت کننده اسپارکلی

اولین محصولی که توسط اسپارکل در نمایشگاه کامپیوتکس معرفی شد یک تقویت کننده حرفه ای صدا بود. این تقویت کننده جدید به صورت یک کارت مجزا طراحی شده است که روی رابط PCI E x۱ نصب می شود. بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط شرکت اسپارکل توان مورد نیاز این کارت از طریق یک کانکتور چهار پین که روی آن تعبیه شده است تأمین می شود. این تقویت کننده پیشرفته از طریق کابل HDA به مادربرد متصل و اطلاعات مورد نیاز برای پردازش را دریافت می کند. اسپارکل برای ساخت این تقویت کننده صدا از چیپ ست DAE ۳ (Digital Audio Engine۳) شرکت معروف Intersil استفاده کرده است. این چیپ ست جدید ترین تولید این شرکت است که باعث بهبود طیف وسیعی از فرکانس های محدوده شنوایی انسان می شود. به گفته مدیران شرکت اسپارکل این تقویت کننده صدا بهترین گزینه برای کاربرانی است که به دنبال خرید یک سیستم HTPC مناسب برای تماشای فیلم و پخش موسیقی هستند.

▪ n تعداد مانیتور!

محصولی بعدی که توسط اسپارکل در نمایشگاه کامپیوتکس معرفی شد و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرد X Link بود. این دستگاه ساده و در عین حال کاربردی چیزی نیست جز یک DVI Hub که توسط شرکت اسپارکل معرفی شده است. برای استفاده از این دستگاه کافی است که DVI Hub جدید اسپارکل را از طریق USB به کامپیوتر نصب کنید. در این حالت پس از نصب برنامه می توانید همزمان شش مانیتور را به کامپیوتر خود وصل کنید و از یک محیط چند منظوره ای مناسب لذت ببرید. بنا به اطلاعات ارایه شده این هاب قابلیت پشتیبانی از حداکثر دقت ۱۲۰۰×۱۶۰۰ پیکسل را دارد و به راحتی نیاز یک کاربر امروزی را بر آورده می کند. علاوه بر این کاربرانی که علاقه خاصی به تماشای فیلم در تلویزیون دارند می توانند با استفاده از تبدیل DVI به HDMI کامپیوتر را به تلویزیون وصل کنند. این DVI Hub قابلیت نصب در سیستم عامل های ویندوز و Mac را دارد.

▪ خنک تر از قبل!

سومین محصول ارایه شده در نمایشگاه، سیستم خنک کننده IDF بود. در مجموع استفاده از کلمه IDF که مخفف سه کلمه Intelligent Dual Fly است نشان می دهد که کاربر با یک خنک کننده هوشمند طرف است. اگر یادتان باشد مدتی پیش شرکت اسپارکل خنک کننده Dual Fly خود را معرفی کرد و با طراحی خاص خود توانست کارت گرافیکی Calibre ۹۶۰۰GT این شرکت را در رده بهترین کارت های گرافیکی دنیا قرار دهد. اکنون پس از گذشت زمان نه چندان طولانی، این شرکت با بهبود این خنک کننده، نسخه جدید آن را با نام IDF به بازار ارایه کرده است که امکان مدیریت هوشمند دور فن از طریق GBOX برای کاربر وجود دارد. GBox یک کنترلر است که در بعضی از کارت های سری Calibre اسپارکل ارایه می شود و امکان اورکلاک کردن پردازنده و حافظه گرافیکی را به صورت سخت افزاری به کاربر می دهد. این خنک کننده مانند گذشته از جنس آلیاژ مس و آلومینیوم است که باعث انتقال سریع حرارت پردازنده و حافظه های کارت گرافیکی می شود.

▪ برای خانه های ما!

آخرین محصولی که توسط اسپارکل در نمایشگاه کامپیوتکس معرفی شد، Calibre Cuti بود. در زبان ساده Cuti یک کامپیوتر رژیمی است که برای استفاده در خانه های ۳۰ تا ۴۰ متری طراحی شده. در اصل Cuti محصولی است که بر اساس فناوری ION شرکت nVIDIA ارایه شده است. این محصول مجهز به پردازنده فوق کم مصرف Atom و پردازنده گرافیکیGeforce ۹۴۰۰M است که امکان تماشای فیلم های HD، پخش موسیقی و کاربرد های دیگر را با حداقل اشغال فضا به کاربر می دهد. برای استفاده از این محصول کافی است cuti را با استفاده از پورت D Sub به تلویزیون متصل و به راحتی از طریق صفحه کلید بی سیم آن را مدیریت کنید.

نویسنده:کامران مسروری
مریم عمادی


خبرگزاری فارس ( www.farsnews.com )
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس