تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - بانکداری اسلامی در آیینه اعداد
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

***بانکداری اسلامی در آیینه اعداد***


بانک های خصوصی داخلی را جدی بگیریم

پوشیده نیست که اختراع و کشف اعداد در علم ریاضیات و اثرات آن بر زندگی بشر امروز، به چه میزان نقش تعیین کننده، مهم و حیاتی داشته است.

علاوه بر وزن، معنی و مفهومی که برای هر یک از اعداد در علم ریاضیات ارائه شده است و استفاده های بی شماری که از این پدیده درنظام اجتماعی، اقتصادی و زندگی روزمره ما انسان ها به کار گرفته شده و می شود، برخی از جوامع مختلف بشری، معانی دیگری را براساس مفاهیمی همچون، برتری، قدرت، شانس، نحسیات، موهومات، خرافات ، اعتقادات ملی، مذهبی و قومی و امثالهم برای برخی از این اعداد قائل شده اند.

برای مثال، عدد یک و نخستین به عنوان مقدم العداد، همواره مفهوم بهترین، شایسته ترین، نفر نخستین و قهرمان بودن را در ذهن متبادر می سازد. عدد هفت اگرچه از دیدگاه قوم چینی ممکن است نحس و بدخیم تلقی گردد، ولیکن اکثریت مردمان کره ارض، نمایندگی و مفهوم خوشبختی و نیکی به این عدد ارزانی داشته اند، بالعکس عدد ۱۳ را همواره نامیمون و نحس تلقی نموده اند. مفهوم عدد ۲۲ از اواخر قرن ۲۰ تاکنون، شکوه، شکون و منزلت خاصی نزد ما ایرانیان پیدا نموده است. ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ آغاز زندگی مجدد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ما ایرانیان و شروع انقلاب شکوهمند اسلامی است که بدین ترتیب ارزش و اعتبار خاصی به این عدد ارزانی داشته و عمدتا نشانه ای از غلبه برتری، نیکی بر بدی ها و زشتی ها و علامت شروع عزت و منزلت قدم آریایی و شکون حرکت های انقلابی را در ذهن متبادر می سازد.

حال اگر بدانیم و بگوییم که بانک پاسارگاد (شرکت سهامی عام) در پایان سال ۲۰۰۷ میلادی و در جمع ۵۰۰ بانک اسلامی برتر دنیا رتبه بیست و دوم را در جهان کسب نموده است، تحسین و تعجب ما را از دو سو برمی انگیزد، که اولا چگونه این بانک بخش خصوصی اسلامی به طور خارق العاده در عرض این سه سال دوران کوتاه مدت فعالیت توانسته است چنین عملکرد شاخصی را ارائه دهد که صد مرحبا به مدیران و مجموعه کارکنان دانشمند و توانمند این بانک که باعث افتخار و مباهات ما ملت ایران در سطح جهان گردیده اند و از طرف دیگر رتبه به دست آمده و تقارن آن با عدد ۲۲ که نزد ما ایرانیان عددی است با مفهوم، شکوه، برتری و توفیق، بسیار محترم و باارزش و از لحاظ معنوی، ارزش ذاتی و شکون دیگری برای مجموعه پاسارگاد به ارمغان آورده است که این موفقیت نیز مبارک باد بر تمام مدیران و دولتمردان حامی بخش خصوصی و مردم شریف ایران.

البته داستان به اینجا ختم نمی شود:مجله معتبر بانکی بنکر The Banker Magazine در نشریه مورخ ماه اکتبر ۲۰۰۸ خود اقدام به پژوهش بی نظیر و جالب توجهی در زمینه و رابطه با موفقیت و عملکرد بانک های اسلامی جهان نموده است که حیف است نکات برجسته و نتایج خیره کننده این پژوهش در دسترس عام قرار نگیرد.

به استناد آمار ارائه شده در مجله بنکر، بانک پاسارگاد (سهامی عام) و نمونه بانک مورد بحث ما، از نظر میزان حجم دارایی های مبتنی بر عقود اسلامی در پایان سال ۲۰۰۷ رتبه ۱۸ جهانی و در همین راستا رتبه تحسین آمیز نخستین را در صنعت بانکداری ایران به دست آورده است که این نیز افتخار و عملکرد خیره کننده و غیرقابل تصوری بوده است. همچنین از نظر درصد رشد فعالیت های بانکی اسلامی نسبت به سال مالی ماقبل، رتبه ۱۲ جهانی و در داخل ایران رتبه هفتم (Lucky Seven) را کسب نموده است. تعجب نفرمایید که از جنبه سودآوری و از دیدگاه میزان سود قبل از کسر مالیات رتبه ۱۸ بین المللی و رتبه ۳ را در داخل ایران کسب نموده است که این نیز افتخار دیگری است بر نتایج عملکرد این بانک بسیار موفق و محبوب بخش خصوصی و بالاخره از منظر ارزیابی درصد برگشت نتایج عملکرد بر روی منابع سرمایه گذاری شده (Return On Asset) رتبه بیستم جهانی و شاگرد اول و رتبه نخستین فیمابین بانک های ایرانی را با ضریب ۳/۴درصد ربوده است که نزدیکترین نرخ به این ضریب خارق العاده برگشت بر روی دارائی های به کار گرفته شده، متعلق به نفر دوم در این رده بندی (ROA) یعنی بانک ملی ایران و معادل ۲/۱درصد بوده است.

دیگر نکات برجسته اطلاعاتی که مجله مذکور در نشریه اکتبر ۲۰۰۸ خود به رشته تحریر درآورده است ذیلا و به صورت خلاصه ارائه می گردد، تا نتایج عملیاتی، اقتصادی و سیاسی آنرا که نیازی به تشریح نیست، به سهولت رویت نمود. نقش بانکداری اسلامی خیره کننده ایران که بخش اعظم آن توسط نوباوگان بخش بانکداری خصوصی ایرانی ارائه شده است، به ترتیب (جدول شماره ۳۰) بوده است.

با یک چنین عملکرد خیره کننده و تحسین آمیز آیا این مدیران توانمند بخش خصوصی بانکداری را نمی بایستی باور داشته باشیم؟ آیا برای تسریع در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، پس از این همه سال تعلل و تاخیر این نتایج و نشانه های خیر هنوز کافی نیست؟ و از همه مهم تر، آیا وقت آن نرسیده است که در صحنه بین المللی این صنعت مطرح باشیم و جسارت حرفی برای گفتن داشته باشیم؟ آیا صدور مواهب، نتایج و حرکت های اقتصادی اسلامی و انقلاب الهی اسلامی ما به وقوع نپیوسته است؟ اگر نگاهی عمیق به قدرت اقتصادی بانک های اسلامی جهان بیفکنیم، ایران سهمی بیش از ۵۶ درصد آن را به خود اختصاص داده است که در مجموع، صنعت بانکداری اسلامی جهانی، بیش از حدود ۳۰ درصد کل صنعت بانکداری جهان راتشکیل می دهند که اگر انسجام و پشتیبانی لازم و هدایت شده ای فیمابین این گروه بوجود آید، می تواند قدرت بالقوه ای باشد که جلوی بلندپروازی ها و حرکت های غیرحرفه ای، غیرعاقلانه و غیرعادلانه امریکا و دول غاصب غرب را بگیرد و سدی محکم در برابر تحریم های احمقانه این شیطان بزرگ سیاسی و مریض ناتوان اقتصادی و در حال احتضار امروز دنیا باشد که با سهمی کمتر از حدود ۲۵ درصد از کل سهم صنعت بانکداری دنیا، نمی تواند امکانات لازم برای قدرت سلطه وری بر اقتصاد دنیا را داشته باشد. زمانی که رهبر کبیر انقلاب، حضرت آیت اله امام خمینی(ره)، صحبت از صدور انقلاب می فرمودند، نه اینکه فقط زمینه های مذهبی این نهضت صادر شده باشد و مدنظر این ابرمرد تاریخ ایران وجهان باشد، بلکه صدور دیگر ابعاد نظام عقیدتی اسلامی و صدور خدمات بانکی و اقتصاد اسلامی ، بخصوص در ۳ دهه اخیر و با شروع انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، امروز چنان پایه و قدرتی را به خود اختصاص داده است که قدرت های اقتصادی و بانکداری غرب، با سابقه چندین قرن سابقه، کاملا واقف هستند که توان برابری و مقابله با این سیل انفجاری را نخواهند داشت، اگر چشم های بصیرت دیگر رهبران اسلامی نیز باز شود و خود را باور داشته باشند، صدور مواهب اقتصادی انقلاب اسلامی را در پژوهش اخیر مجله بنکر(The Banker Magazine) و اثرات و نتایج این پدیده های اقتصادی اسلامی نو و جدید را به وضوح می توانند مشاهده و رویت نمایند.

هر چه انجام شده و توفیقی که به دست آمده است، خواست و تفضل الهی بوده است. چرا باید این صنعت نوپا بانکداری اسلامی که طی ۳ الی ۴ دهه اخیر شکل و پا گرفته، از خطرات و لطمات این زلزله اخیر سونامی اقتصادی بین المللی مصون باقی بماند؟ معهذا نهضت بانکداری اسلامی و عملکرد آن نشان داده است که بحمداله از حوادث اقتصادی اخیر بین المللی نسبتا مصون مانده است. راهکار این معما، انسجام کشورهای اسلامی و پشتیبانی از نظام بانکداری اسلامی است، زمان آن رسیده است که خود را باور داشته باشیم و دست های توانمند خود را با توکل کامل به خداوند متعال در دست یکدیگر بفشاریم و این حرکت های اقتصادی اسلامی شکوهمند را بیشتر آراسته و توسعه دهیم.
دکتـر بهـرام غیـائی


روزنامه دنیای اقتصاد ( www.donya e eqtesad.com )

آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس