تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - ***آیا به استاندارد طلا بازمی گردیم؟***
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

***آیا به استاندارد طلا بازمی گردیم؟***


بالاگرفتن نارضایتی از بانک مرکزی آمریکا

آوریل هر سال زمان پرداخت مالیات ها در آمریکا فرا می رسد. حالا فرض کنید ۱۵ آوریل چند سال بعد است و شما باید خیلی سریع مالیات های دولتی تان را پرداخت کنید.

آن وقت شروع می کنید و شمش های طلایی ای که دارید را طبق آخرین نرخ برابری اعلام شده توسط دولت وزن می کنید و در صورت خوش شانس بودن آهی از سر راحتی می کشید. می بینید که ارزش شمش هایتان بیشتر از حد تعیین شده است و به همین خاطر امیدوارید که اداره مالیات شمش خرده داشته باشد که پس تان بدهد. بعد از اینکه مالیات را دادید برای خرید به بقالی سرکوچه می روید. از شانس خوبتان، کمی سنگ نقره ریز ته جیب تان مانده که پول مربا و کره را حساب کنید و آن وقت راه خانه را در پیش می گیرید.

به نظر خیلی مسخره است اینطور نیست؟ واقعا هم مسخره است، اما طی چندماه گذشته چندین قانونگذار ایالتی پیشنهاد کرده اند که آمریکا به سمت اجرای چنین طرحی برود: یعنی علاوه بر دلار، مالیات بر اساس طلا و نقره نیز به رسمیت شناخته شود. البته تمام کشور به سمت پذیرش استاندارد پول طلا پیش نمی رود، هرچند که پیشنهادهایی برای سطح ملی نیز مطرح شده است.

حالا برخی از سیاستمداران ایالتی که به بانک مرکزی اعتماد ندارند و به دنبال بهره برداری از جو به راه افتاده برعلیه فدرال رزرو هم هستند، دارند تلاش می کنند که قسمتی از نظارت های پولی را به دست های خودشان منتقل کنند. چنین پیشنهادهایی اولین بار در آمریکا سال ۲۰۰۹ مطرح شد و از آن زمان در ایالت هایی چون مونتانا، میسوری، کلرادو، آیداهو، ایندیانا، نیوهمپشایر و واشنگتن مورد بحث و بررسی بوده است. مثلا در ایالت جورجیا، نماینده جمهوری خواه، بابی فرانکلین، طرحی پیشنهاد کرده که مردم و دولت در پرداخت هایشان به یکدیگر منحصرا از سکه های طلا و نقره استفاده کنند. حالا ممکن است بپرسید چه سکه طلا و نقره ای؟ سکه های طلا و نقره قبل از ۱۹۶۵ که ایگلز نامیده می شدند. طبق این طرح دولت باید اجبار پیدا کند که در پرداخت هایش به افراد یا هر نهاد دیگری منحصرا از این سکه ها استفاده کند. این طرح همچنین اضافه می کند: «این سکه ها همچنین باید تنها واسط مبادله ای باشند که دولت های ایالتی از اشخاص یا نهادها می پذیرند. دیگر انواع پول، می تواند در سایر انواع مبادلات استفاده شود، البته استفاده از آن منوط به اعلام رضایت طرفین است.

در ویرجینیا هم باز یک نماینده جمهوری خواه، یعنی باب مارشال پیشنهاد کرده است که برای اهالی آن حوزه انتخاباتی جایگزینی برای دلار طراحی شود. او در متن پیشنهادش نوشته است: «بسیاری از کارشناسان خبره و شناخته شده بر این نکته توافق دارند که نظام پولی فدرال رزرو سرانجام در اثر ابرتورم فروخواهد ریخت.» به همین خاطر او درخواسته کرده که کمیته ای تشکیل شود که بررسی کند در صورت وقوع بحران پولی چه پیش خواهد آمد و وضعیت ایالت ویرجینیا چطور خواهد شد. ضمن اینکه او اعلام کرده طرحی دارد که می خواهد با ارائه اش پیشنهاد کند تمام کشور به جای دلار رو به ضرب سکه های طلا و نقره بیاورند.»

یکی از قانون گذاران یوتا حتی از این هم فراتر رفته است. نماینده ای به اسم جان دوگال پیشنهاد کرده است که شهروندان هر یک اجازه تاسیس ضرابخانه شخصی شان را داشته باشند و سکه های طلا و نقره مورد استفاده شان در این ایالت را خودشان ضرب کنند. قانون پولی ایالت یوتا کالاها را از مالیات فروش و مالیات بر عایدی معاف می کند و همچنین به مالیات دهندگان اجازه می دهد که پرداخت هایشان را به دولت علاوه بر دلار با سکه های طلا و نقره نیز انجام بدهند و حتی شرکت هایی تاسیس کرده که استفاده از سکه های تازه ضرب شده را ترغیب کند. از آنجا که این طرح ممکن است ذخایر طلای ایالت را به شدت دچار بحران کند، این پیشنهاد همچنین تاکید کرده که نیروی دفاعی یوتا مسوول حفاظت از ذخائر طلا بشود.

اما چه چیز باعث شده که این همه پیشنهاد برای چاپ پول های شخصی یکباره مطرح شود؟ فقدان اعتماد به بانک مرکزی و نگرانی هایی که درباره سقوط ارزش دلار وجود دارد. در یکی از نظرسنجی های سال ۲۰۰۹ گالوپ که خیلی هم صدا کرد، آمریکایی ها گفته بودند که از میان نهادهای نه گانه فدرال، بانک مرکزی بدترین و ضعیف ترین عملکرد را داشته است. این روحیه به نظر همچنان استمرار دارد. همین ماه گذشته باز هم اکثریت بزرگی از آمریکایی ها نظر داده بودند که بانک مرکزی شان یا باید ملغی شود یا اینکه محدود شود. سیاستمداران حالا به این روحیات ضد بانک مرکزی مردم واکنش نشان داده اند.

نگرانی درباره تورم و سقوط ارزش دلار به ویژه درمیان سیاستمداران راستی (جمهوری خواه) خیلی زیاد است. آنطور که می گویند سیاست پولی انبساطی بانک مرکزی و اجرای دورهای مختلف انبساط مقداری در نهایت منجر خواهد شد که تورم عظیمی راه بیفتد. کسانی که تمام پس اندازهایشان به دلار است، آشکارا زیان خواهند دید. قانون مصوب ایالت یوتا می گوید: «از زمانی که فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ تاسیس شد، اسکناس های این بانک بیش از ۹۵ درصد قدرت خریدشان را از دست داده اند. در صورتی که طی همین بازه زمانی، از ۱۹۱۳ تاکنون، ارزش سکه های طلا و نقره، مثل سیر تمامی تاریخ بشریت، رو به افزایش بوده است – هر چند که نوساناتی مقطعی در ارزش آنها می بینیم.»

نگرانی ها درباره تورم و کارکردهای بانک مرکزی شاید بجا باشد و شاید هم خیر. در هر صورت، بازگشت به استاندارد طلا، در سطح ایالتی، به احتمال قوی به حل و فصل مشکلات کمک زیادی نخواهد کرد. اول از همه، به لحاظ لجستیکی تهدید عمده ای در کار نیست. یک نکته خیلی بدیهی: دلار کاربرد وسیع دارد، نقدشونده بوده و با ثبات نیز هست. چه برای خرید و ثبت اتومبیل باشد و چه برای پرداخت مالیات، همه کارهایتان به خوبی با آن راه می افتد، اما فرض کنید که بخواهید با سکه های طلا مالیات بدهید، یعنی آنطور که قانون پیشنهادی جورجیا اشاره کرده است. وقتی زمان پرداخت مالیات برسد، هر شهروند این ایالت برای یافتن سکه های طلا و نقره که عرضه شان به شدت محدود است، ساعت ها و حتی روزها وقت بگذارد. سکه های پیش از ۱۹۵۶ بدیهی است که حدود نیم قرن است ضرب نمی شوند و جزو دارایی عتیقه داران به حساب می آیند. مقدار زیادی از این سکه ها در دست نیست و اکثرشان هم دست اشخاص پراکنده است. هر سال که ۱۵ آوریل از راه برسد و اهالی جورجیا بخواهند صورتحساب هایشان را بپردازند، تقاضای سکه سر به آسمان خواهد گذاشت و قیمت ها بی نهایت بالا می رود. نتیجه چه می شود؟ آشوب و به هم ریختگی. پیشنهاد ایالت یوتا هم وضع بهتری ندارد. دولت باید هر پرداخت را پیش از پذیرفتن وزن کند و عیارسنجی کند؟ اگر مشکلی پیش بیاید چطور؟ جلوی تقلب را چگونه می شود گرفت؟

علاوه بر این دلایل تئوریکی هم هست که چرا اجازه فعالیت سکه های طلا و نقره در کنار دلار داخل ایالت ها عمل چندان خوبی نخواهد بود. از همه مهم تر اینکه ثروت آن ایالت به عرضه و قیمت یک کالا وابستگی پیدا می کند؛ بنابراین اگر ناگهان یکی از معادن آفریقای جنوبی اکتشافات عظیمی بکند، وضعیت چندان خوشایندی برای فرمانداری که تازه مالیات هایش را جمع کرده پیش نخواهد آمد. به علاوه، در جهان امروز عمدتا این سرمایه گذاران و نه مصرف کنندگان هستند که به نوسانات قیمت کالاها شکل می دهند.مثلا در روندی که همین اواخر به رشد چشمگیر طلا انجامیده بود، سرمایه گذاری به نام جورج سوروس این فلز را «بازپسین حباب» نامید، زیرا که عمده افزایش قیمت تنها ناشی از سفته بازی و هیچ پشتوانه ارزشی مستحکم و بلندمدتی نداشت. البته برخی سرمایه گذاران نیز نظرشان غیر از این است. ضمن اینکه دلار هم به نوبه خود مصون از سفته بازی نیست. با تمام اینها سوالی که پیش روی ایالت ها و شهروندانشان هست این است: چرا ثبات یک اقتصاد را به نوسانات بازار یک کالای بی ثبات گره بزنیم؟



● آیا به استاندارد طلا بازمی گردیم؟

در پایان باید گفت شهروندانی که می خواهند از ارزش دارایی هایشان در برابر ابرتورم دفاع کنند، راه های دیگری نیز دارند. برای محافظت از ارزش دارایی ها به نظام پولی دیگری احتیاج نیست و اشخاص می توانند از پس اندازهایشان مراقبت کنند. اگر سرمایه گذاران بخواهند پولشان را به طلا، کرون نروژ یا هرچیز دیگر نگه داشته و سپس برای پرداخت مالیات به دلار تبدیل شان کنند هیچ کس جلوی آنها را نگرفته است.

در حال حاضر وضعیت آمریکا ایمن به نظر می رسد. تمام اینها فقط پیشنهاد است یا اینکه در مراحل خیلی ابتدایی بررسی بازمانده؛ بنابراین هرچند که درباره وضعیت بانک مرکزی زیاد بحث می شود و نگرانی از بروز تورم وجود دارد، اما دلار به حیات خودش ادامه خواهد داد.

مترجم: امیر آیراملو
منبع: اسلیت


روزنامه دنیای اقتصاد ( www.donya e eqtesad.com )
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟











صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس