تبلیغات
فـــراتـــرازبـــانــــک - نكاتی جهت افزایش ضریب امنیتی خدمات اینترنتی
فـــراتـــرازبـــانــــک
بسم الله الرحمن الرحیم

***نكاتی جهت افزایش ضریب امنیتی خدمات اینترنتی :

- از رمزهای ساده استفاده نكنید. رمزهای خود را ترجیحاً به صورت تركیبی از حروف كوچك و بزرگ و اعداد و علامتها انتخاب نمایید.
- رمزهای عبور خود را به صورت دوره ای تغییر دهید.
- رمز خود را در اختیار سایر افراد قرار ندهید.
- اطلاعات حساس از جمله رمز خود را از طریق تلفن برای دیگران بازگو نكنید.
- در صورت فاش شدن رمز خود، در كوتاهترین زمان ممكن آن را عوض نمایید.
- مرورگرهای اینترنت گزینه ای را جهت به خاطرسپردن رمز ارائه می دهند. این گزینه با نام كلی remember password شناخته می شود، از این قابلیت استفاده نكنید.
- رمز یا شماره PIN خود را به گونه ای كه قابل رویت دیگران باشد وارد ننمایید.
- محل نگهداری رمزهای عبور می بایست دور از دسترس دیگران باشد، این موضوع در برگیرنده سایر اطلاعات حساس و حیاتی نیز می گردد، از جمله آنكه رمز حساب خودپرداز را در كنار كارت حساب(‌خودپرداز) نگهداری كنید.
- برای ارسال اطلاعات حساس خود از پست الكترونیكی استفاده ننمایید.
- همواره سعی كنید برای ورود رمز خود از امكان virtual keyboard بجای كیبور فیزیكی كامپیوتر استفاده كنید. این امكان در سیستم عامل ویندوز و همچنین در برخی از سایتهای پرداخت آنلاین وجود دارد.
- شناسه عبور و رمز خود را بر روی كامپیوترهای خارج از اختیار وكنترل خود وارد نكنید.
- هنگان ورود به وب سایتها به ویژه وب سایتهایی كه در آن اطلاعات محرمانه وارد می گردند، آدرس سایت مورد بازدید را در كادر نوار آدرس كنترل نمایید. بسیاری از كلاهبردارهای اینترنتی بواسطه استفاده از سایتهای جعلی جهت دریافت اطلاعات حساس كابران رخ می دهدد.
- در صفحاتی كه سایت مورد بازدید از شما درخواست ورود شناسنه كاربری و رمز می نماید، حتماً مطمئن شوید كه از پروتكل https استفاده شده است. بدین منظور آدرس صفحه می بایست با عبارت https:// بجای http:// آغاز گردد.
- در صفحاتی كه از https:// استفاده شده است، نباید هیچگونه پیغام خطا مرتبط به گواهینامه دیجیتالی (Digital Certificate ) وجود داشته باشد.
- برای بررسی جعلی نبودن سایت می توان بر روی قفلی كه در صفحات https:// در مرورگر ظاهر می شود، كلیك نموده و سپس از عدم وجود علامت هشدار و یا علامت ضربدر قرمز بر روی گواهینامه اطمینان حاصل نمود.
- از ادامه عملیات در صفحات https با پیغام هشدار مبنی بر وجود خاطر ( certificate error) در گواهینامه به كار رفته جداً خودداری نمایید.
- همواره از نرم افزارهای آنتی ویروس معتبر و بروزشده استفاده نمایید.
- سیستم عامل كامپیوتر خود را همواره بروزرسانی كرده و آخرین وصله های امنیتی را دریافت نمایید.
- در صورتی كه احتمال وجود برنامه های مخرب را بر روی كامپیوتر خود می دهید از انجام هرگونه تراكنش مالی انلاین خودداری نمایید.
- پس از انجام كار مورد نیاز در وب سایتهایی كه نیاز به رمز ورود دارند، به طور كامل log out كنید.
- به مطالب نوشته شده در پنجره هایی كه اتوماتیك نمایش داده می شوند توجه نموده و بلافاصله بر روی ok یا yes كلیك نكنید. بسیاری از برنامه های مخرب به همین شیوه بر روی كامپیوترها نصب می گردند.
- ایمیلهای دریافتی از منابع ناشناس را باز نكیند. به لینكهای ارائه شده در ایمیلها اعتماد نكنید، به عنوان نمونه بانكها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه های الكترونیكی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی كنند. بنابراین هرگاه در صندوق پستی خود نامه هایی از این دست را مشاهده كردید به سرعت آن را حذف كنید.از داده های حساس خود نسخه پشتیبان تهیه نموده و در جایی امن نگهداری كنید.توصیه های امنیتی هنگام استفاده از كارتهای بانكی بوسیله دستگاههای خودپرداز :
1 رمز خود را جایی یادداشت نكنید و در صورت یادداشت نمودن آن را در جیب یا كیف پول به همراه كارت قرار ندهید.
2 رمز خود را به صورتی انتخاب نمایید كه به راحتی در یادتان بماند، اما دیگران نتوانند آن را از مشخصات شخصی شما تشخیص بدهند. توصیه می شود: از انتخاب شماره شناسنامه و تاریخ تولد خود و یا خانواده ، پلاك خانه و شماره تلفن خودداری نمایید.
3 بعد از بیرون آمدن كارت ، به سرعت آن را از دستگاه خارج كنید و طوری ایستاده باشید كه كسی نتواند كارت را از دستگاه برداشته و فراركند.
4 هنگام واردكردن رمز ، مستقیماً جلوی دستگاه قرار بگیرید تا كسانی كه منتظر هستند ، از دستگاه خودپرداز استفاده كنند متوجه رمز شما نشوند و در صورت امكان در هنگام وارد نمودن رمز دست دیگر خود را بصورت حایل روی صفحه اعداد قراردهید.
5 پس از اتمام عملیات كارت ، پول و رسید خود را دریافت و از آنجا دور شوید. اصلح است بمنظور جلوگیری از خطرات احتمالی در جلوی دستگاه مشغول به شمردن پول خود نشوید.
6 برای دریافت پول از خودپرداز ، خودروی خود را رها نكنید. حتماً سوئیچ را برداشته و تمامی درهای خودرو را قفل نمایید.
7 اگر احساس خطر كردید سریعاً عملیات را لغو نموده و به سرعت خودپرداز را ترك نمائید. و با مراجعه به داخل شعبه ، هشدار دهید كه فرد مشكوكی نزدیك خودپرداز بوده است.
8 در شب از خودپردازهایی استفاده كنید كه در محل های عمومی كاملاً روشن قرارداشته باشند.
9 در صورت ضبط كارت بوسیله دستگاه جهت دریافت كارت خود به شعبه مراجعه نمائید .ضمناً همراه داشتن كارت ملی الزامی است.
10 اصلح است برای انجام عملیات بانكی تاریخ های پرترافیك دستگاههای ATM (علی الخصوص روزهای پایانی هرماه ) و یا ساعات اوج شلوغی روز را انتخاب نكنید.
11 بعلت افزایش درخواست ارائه خدمات از دستگاههای خودپرداز ATM توسط مشتریان خصوصاً در روزهای پایانی هرماه عملیات درخواستی بعضاً با تاخیر صورت می پذیرد لذا بهنگام درخواست وجه پس از خارج شدن كارت و برداشتن آن حداقل مدتی صبر نمائید تا وجه درخواستی از دستگاه خارج شود. در صورت ناموفق بودن عملیات نسبت به اخذ صورتحساب خود اقدام و مانده حساب را كنترل و در صورت داشتن مغایرت جهت رسیدگی موضوع در وقت اداری به شعبه مراجعه نمائید.
12 رسیدهای دریافتی از دستگاه خودپرداز را حتی المقدور تا عملیات بعدی نزد خودتان نگهداری نموده و در غیر اینصورت در محلهایی كه به منظور جمع آوری رسیدهای مورد نظر تعبیه گردیده قرار دهید و از رها نمودن آنها در اطراف دستگاههای خودپرداز خودداری نمایید.
13 در صورت مشاهده هر گونه دستگاه یا وسیله غیر معمول روی دستگاه خودپرداز و یا اطراف آن مراتب را سریعاً به مسئولین بانك اطلاع دهید.
14 لطفاً كارت و رمز خود را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهید . بعضاً افراد سود جو به بهانه كمك كردن و راهنمایی ضمن اخذ كارت و رمز شما پس از انجام عملیات كارت شما را با كارت دیگری (سرقتی ، مفقودی ، باطله و...) معاوضه نموده و حساب شمــا را مورد سوء استفاده قرار می دهند.

منبع:www.bmi.ir

آرشیو مطالب
نظر سنجی
ارائه خدمات کدامیک ازبانکهای ذیل رابیشترمی پسندید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس